ثبت امتیاز

به گزارش آناتولی، بامداد امروز جنگنده‌های ترکیه در ادامه عملیات پنجه قفل، مقر گروه تروریستی پ ک ک را در شهرستان العمادیه (واقع در شمال دهوک در منطقه‌ای عراق) را هدف قرار دادند.

حملات ترکیه به شمال عراق

 بر اساس این گزارش، مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) در شمال دهوک هدف جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته است. همچنین بر اساس گزارش‌های قبلی همین رسانه، منطقه شربازهر واقع در سلیمانیه کردستان عراق نیز هدف حملات هوایی ترکیه قرار گرفته است. با توجه به فقدان حکومت مرکزی و منابع رسمی در این منطقه دچار خلا حکومتی اطلاعات دقیقی از میزان خسارت های این حملات در دسترس نیست.

حملات ترکیه به شمال عراق

هرچند حملات ترکیه به شمال عراق که از سه دهه پیش سابقه دارد، در قالب مبارزه با عناصر تروریستی پ. ک. ک رخ داده است، انا بایستی توجه داشت که از دهه ها پیش حکام عراق در تامین امنیت قلمروی شمالی خود ناتوان بوده است و این حفره حکومت عراق، مبدل به منبع تنش، حملات تروریستی و قاچاق شده است.

روشن نیست که وقتی دولت عراق نمی تواند این منطقه را به طور کامل تحت حکومت خود درآورد و از حضور غیرقانونی نیروهای تروریستی و ناقض امنیت و تمامیت ارضی همسایگان ممانعت به عمل آورد، چطور به دفاع ترکیه و نیز ایران معترض می شود.

همچنین محل تعجب نیست که این اقدامات قانونی همسایگان عراق، مادام که بغداد نمی تواند این منطقه شمالی را تحت کنترل خود در آورد و حملات تروریستی به همسایگان ادامه داشته باشد، تداوم داشته باشد.

گفتنی است که دور جدید حملات ترکیه به شمال عراق از 18 آوریل (حدود 70 روز پیش) در راستای سرکوب تروریست های حزب کارگران کردستان (پ ک ک) آغاز شده است.

عمده این حملات بر مناطق «متینا»، «الزاب» و «أفشین – باسیان» در اقلیم کردستان عراق متمرکز شده است؛ هرچند ترکیه حملاتی هم به مناطق دیگر مانند سنجار در استان نینوا انجام داده است.

گفتنی است که خاندان بارزانی، سرکرده این منطقه، علی رغم دراز کردن دست یاری به تهران و آنکارا، گروهک های تروریستی موسوم به دموکرات، کومله و پژاک (شاخه اصطلاحا ایرانی پ ک ک) را که جملگی علاوه بر تهدید تمامیت ارضی ایران، منبع دائمی تنش در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه بوده اند را در این منطقه پناه داده است و با ابراز بخشی از مکنونات قلبی مسعود بارزانی در باب مسائل اخیر ایران، نشان داده شد که هدف این گروهک های مزدور و پرآشوب تشکیل اسرائیلی دوم در قلب خاورمیانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.