احتمال دیدار اردوغان با بشار اسد و دور جدید روابط ترکیه و سوریه


Warning: Undefined array key "tie_hide_meta" in /home/iturkcen/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/iturkcen/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3
ثبت امتیاز

به گزارش پایگاه النشره، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طی یک سخنرانی گفت که احتمال دیدارش با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، بعید نیست و ممکن است هنگامی که زمانش برسد با هم دیدار کنند و دور جدید روابط ترکیه و سوریه شکل گیرد.

روابط ترکیه و سوریه

به گزارش  پایگاه النشره، اردوغان طی چرخشی آشکار، احتمال دیدار خود با بشار اسد و شروع روابط ترکیه و سوریه را بعید ندانست. رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی در این خصوص گفت: “ممکن است هنگامی که زمانش برسد با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کنیم”. 

روابط ترکیه و سوریه

وی همچنین افزود: در حال حاضر دیدارهای اطلاعاتی بین ما و سوریه در جریان است. البته پیشتر هم اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، پیش از این هم اعلام کرده بود که دستگاه امنیتی ترکیه در حال مذاکره با مقامات سوریه‌ای در دمشق است. همچنین او تاکید داشت که نتایج این مذاکرات نقشه راه آینده روابط ترکیه و سوریه را ترسیم می‌کند.

اردوغان در ادامه این نشست، بار دیگر از احتمال اجرای عملیات نظامی در سوریه سخن گفت و از آمریکا و روسیه خواست که به تفاهمات سه‌جانبه درباره دور کردن گروه های تروریستی ی پ گ به فاصله ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه عمل کنند.

او گفت که این تروریست ها همچنان در نزدیکی مرزهای ترکیه حضور دارند و در قامشلی آموزش نظامی می‌بینند و این خلاف تفاهمات سابق است. اردوغان تأکید کرد که مبارزه با این گروه‌ها در سوریه فقط به نفع امنیت ملی ترکیه نیست بلکه به امنیت منطقه کمک می‌کند.

همچنین رئیس جمهور ترکیه درباره انتقال آوارگان سوریه‌ای به خاک این کشور در مناطق مرزی گفت: هدف ساخت صد هزار واحد مسکونی در ادلب در فاز اول و رساندن آن به ۲۵۰ هزار در فاز دوم است.هزینه ساخت این خانه‌ها را ترکیه تأمین می‌کند.آوارگان سوریه‌ای با روندی کند در حال انتقال به این خانه‌ها هستند.

با توجه به سخنان اردوغان در این نشست، به نظر می رسد دو مولفه انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ترکیه در سال آینده و مسئله استقرار پناهجویان سوری در مناطق مرزی سوریه با ترکیه می تواند نگرش آنکارا نسبت به‌ جنگ داخلی سوریه و خاندان اسد تغییر دهد.

احزاب رقیب اردوغان، عملکرد دولت وی را در قبال بحران سوریه شماتت می کنند و معتقدند دولت ترکیه به دلیل لجاجت و کیش شخصیت اردوغان عملکرد قابل قبولی در این باب نداشتند و به جای استفاده از فرصت های این بحران، خود را درگیر بحران های دامنه دار آن کرده است.

احتمالا تحت تاثیر این فشارها و نیز مشکلات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی پناهجویان سوری در ترکیه و خلف وعده اتحادیه اروپا در این خصوص با آنکارا بود که دولت ترکیه تلاش کرد با ابتکار عمل اسکان پناهجویان سوری عرب در نوار مرزی خود، کمربندی امنیتی در برابر قلمروهای در حال انبساط ی پ گ بگستراند و طبیعتا برگ برنده ای در مذاکرات آتی با اتحادیه اروپا و مناظرات انتخاباتی کسب کنند.

اردوغان چه به عنوان یک شخص و چه به عنوان نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه ثابت کرده است توانائی چرخش در تنگنا و عبور از نقاط عطف را دارد.

اقتصاد امروز ترکیه و تورم افسارگسیخته آن، تبعات جنگ روسیه در اوکراین و البته نگرش واشینگتن و بروکسل به ترکیه در کنار نگرش خاص این  شور به حوزه مدیترانه شرقی می تواند ترکیه را در دوره پیش از انتخابات سرنوشت ساز پیش رو به اقدامات متفاوت وا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.