5/5 - (1 امتیاز)

رئیس جمهور ترکیه دیروز در تاریخ 9 اکتبر 2022 در میان اعضای اجتماع علویان حاضر شده و سخنرانی کرد.

حضور اردوغان میان علویان

در پی حضور اردوغان میان علویان ترکیه ، رئیس جمهور این کشور با اعضای گروه شاه قلی سلطان به گفت و گو پرداخت. این رخداد از نادر اتفاقاتی است که رئیس جمهور حاضر شده است تا در میان گروه های مذهبی حاضر گردد. 

حضور اردوغان میان علویان

علویان ترکیه پس از استقلال ترکیه از سال 1923 میلادی تا کنون به عنوان گروه های مخالف ساخت لائیک و نظم سیاسی ترکیه محسوب می شدند و همواره این گروه مورد غضب و عمدتا توسط دستگاه قضایی ترکیه تحت تعقیب قرار می گرفتند.

این در حالی است که با حضور رسمی بالاترین مقام ترکیه در این نشست و تاکید بر فعالیت های مذهبی و فرهنگی نشان دهنده نقش سیاست داخلی ترکیه در مدیریت روندهای سیاسی است. عمده صحبت های رجب طیب اردوغان در این خصوص مربوط به تلاش دولت برای حمایت و سازماندهی فعالیت های مذهبی در ترکیه ذیل وزارت داخلی یا کشور است.

پیش از این رجب طیب اردوغان به عنوان دولت اسلامگرا در تلاش بود تا شاخص های اصلی اسلامگرایی را جایگزین مکتب آتاتورک کند، با این حال رویکرد اسلامگرایی حزب عدالت و توسعه در تقابل با علویان و شیعیان ترکیه است و علیرغم نگاه اسلامگرایی دولت ترکیه در طول سالیان دراز  قصد ساختار قدرت به سمت حذف موجودیت علویان ترکیه بوده است.

بر این اساس، حضور اردوغان میان علویان و گروه های متشکل از آنان به نظر می رسد که بیشتر از جانب سیاسی و تلاش برای جلب آرای آنان صورت پذیرفته باشد.

از طرفی دیگر، به دلیل تعلق خاطر قلیچدار اوغلی رهبر حزب جمهوری خلق به علویان که یکی از پایگاه های مهم این حزب در جلب آرای اسلامگرایان در ترکیه به شمار می رود. در نتیجه به نظر می رسد که موضوع ملاقات رئیس جمهور با علویان بیش از آنکه ناظر بر مسائل آنان باشد، رویکرد جذب آرا و کسب قدرت را پیگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.