ثبت امتیاز

به گزارش خبرگزاری آر تی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با حمایت از پیشنهاد ولادیمیر پوتین، همتای روسیه‌ای خود درباره ایجاد یک «مرکز بین‌المللی عرضه گاز طبیعی» در ترکیه، گفت که طرح‌ احداث به‌زودی ارائه خواهد شد.

مرکز گازی در ترکیه

به نقل از خبرگزاری آر تی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با اشاره به ایده پیشنهادی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه جهت احداث یک مرکز گازی در ترکیه جهت عرضه گاز روسیه به اروپا، از آغاز قریب‌الوقوع فرآیند احداث این مرکز خبر داد. 

مرکز گازی در ترکیه

اردوغان گفت که مقامات انرژی دو کشور (ترکیه و روسیه) در راستای تعیین بهترین مکان برای احداث مرکز گازی در ترکیه با یکدیگر همکاری خواهند کرد؛ مرکزی که احتمالاً در شمال غرب ترکیه، در منطقه تراس واقع خواهد شد. وی اظهار داشت: به همراه پوتین، به وزرای انرژی و منابع طبیعی و همچنین نهادهای مربوطه، دستور داده‌ایم تا با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس جمهور ترکیه گفت که ترکیه همین حالا هم یک مرکز ملی توزیع داشته و این مرکز جدید، نخستین مرکز بین‌المللی گاز طبیعی آنکارا خواهد بود. وی افزود: آنها درباره این موضوع مطالعه خواهند کرد. در بهترین مکان، این مرکز توزیع را احداث خواهیم کرد.

این تصمیم در حاشیه اجلاس منطقه‌ای آستانه و در جلسه‌ای پشت درهای بسته بین اردوغان و پوتین گرفته شد. رئیس جمهور روسیه پیشنهاد احداث مرکز گازی در ترکیه به منظور مدیریت عرضه گاز ارسالی به اروپا را مطرح کرد؛ گازی که پیش از این از طریق خط لوله نورد استریم یک و از زیر دریای بالتیک به اروپا و آلمان انتقال پیدا می‌کرد.

خطوط لوله نورد استریم یک و ۲، در ماه سپتامبر و پس از وقوع چند انفجار مشکوک به خرابکاری، به شدت دچار آسیب‌دیدگی شدند. ولادیمر #۴پوتین با تمجید از ترکیه به عنوان یکی از «قابل اطمینان‌ترین» شرکای انتقال سوخت روسیه به اروپا، تاکید کرد که یک مرکز بین‌المللی عرضه گاز نه تنها به عنوان یک سکوی عرضه مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه می‌توان از آن برای قیمت‌گذاری گاز و جلوگیری از «سیاسی‌کاری» در این موضوع استفاده کرد.

پس از آنکه چندین تن در روسیه به اتهام خرابکاری در خط لوله «تِرک‌استریم» بازداشت شدند، کرملین از آنکارا خواست تا زیرساخت‌های گازی خود را توسعه دهد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته است که این خط لوله در حال حاضر تنها «مسیر کاملاً فعال، بارگیری شده و بدون اشکال» انتقال گاز روسیه به اروپا است.

در شرایط پیش از انتخابات ریاست جمهوری آتی ترکیه که مصادف با یکصدمین سالگرد تشکیل جمهوری ترکیه است، اردوغان تلاش داردبا بهره گیری از شرایط ناشی از جنگ اوکراین و آثار جانبی آن چون اعمال تحریم های گسترده علیه روسیه و نگرانی از زمستان پیش روی اروپا، ضمن عبور از بحران اقتصادی گریبانگیر ترکیه، بتواند کشور خود را به عنوان هاب مواصلاتی انرژی معرفی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.