گفت و گوی وزیر امور خارجه ایران با همتای آذربایجانی

ثبت امتیاز

وزاری خارجه ایران و جمهوری آذربایجان امروز 24 مهر ماه 1401 طی تماس تلفنی با یکدیگر صحبت کردند.

روابط دو جانبه ایران و آذربایجان

امیر عبدالاهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای آذربایجانی خود پیرامون توسعه روابط دو جانبه ایران و آذربایجان و مسائل منطقه ای به بحث و تبادل نظر پرداختند. در این گفت و گو هر دو طرف به بررسی شرایط منطقه قفقاز توجه کرده و به گونه ای که ایران علاوه بر هشدارهای لازم برای هرگونه تغییر در ساختار ژئوپلیتیکی بر ایجاد امنیت پایدار اصرار ورزید.

از طرفی دیگر، ایران از استقرار هرگونه نیروهای خارجی در منطقه قفقاز ابراز نگرانی کرد و در عین حال جمهوری آذربایجان نیز شرایط منطقه را مطلوب و در راستای امنیت پایدار ارزیابی نمود.

جمهوری اسلامی ایران بارها از حضور نظامی گروه های غیر منطقه ای به خصوص پس از جنگ دوم قره باغ ابراز نگرانی کرده است. این در حالی هست که باکو بارها این فرضیه را رد کرده و اقدامات نظامی خود را در چارچوب امنیت ملی کشور خود مطرح کرده است و نسبت به باز پس گیری مناطق تحت اشغال ارمنستان تاکید نموده است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مناطق تحت کنترل جمهوری آذربایجان طی جنگ اول قره باغ به اشغال ارمنستان درآمد و این روند تا آغاز جنگ دوم قره باغ که باعث آزاد سازی بخش های قابل توجهی از این مناطق گردید. کمک های نظامی آمریکا، اسرائیل و ترکیه به آذربایجان یکی از بسترهای اصلی موفقیت باکو در جنگ با ایروان بود.

در این خصوص همواره ایران نسبت به امکان تغییر جغرافیایی منطقه حساس بوده و امکان این روند می تواند شرایط منطقه ای ایران را در شمال غرب و قفقاز جنوبی تحت تاثیر قرار دهد.

لذا در بررسی روابط دو جانبه ایران و آذربایجان میبینیم ایران مسائل قفقاز جنوبی را به دقت و برخی اوقات با نگرانی پیگیری می کند و در صورت تدوام نفوذ جمهوری آذربایجان در قفقاز جنوبی و حضور کشورهای رقیب مانند ترکیه در این منطقه از نقش راهبردی ایران خواهد کاست که این خود می تواند تبعات مختلفی را به همراه داشته باشد.

همچنین ببینید

مذاکرات آستانه

برگزاری نوزدهمین دور نشست آستانه

هیئت‌های ترکیه، روسیه و ایران به همراه نمایندگان سازمان ملل متحد، اردن و عراق و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.