ثبت امتیاز

نشست فوق‌العاده شورای وزرای خارجه سازمان کشورهای ترک روز دوشنبه ۲۵ مهر ماه در استانبول برگزار می‌شود.

نشست شورای وزرای خارجه سازمان کشورهای ترک

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان کشورهای تُرک فردا دوشنبه ۱۷ اکتبر در استانبول برگزار خواهد شد.

شورای وزرای خارجه سازمان کشورهای ترک

در نشست فوق العاده شورای وزرای خارجه سازمان کشورهای ترک علاوه بر مسائل روز درباره اجلاس سران سازمان کشورهای تُرک که قرار است ۱۱ نوامبر سال میلادی جاری در سمرقند ازبکستان برگزار شود نیز رایزنی خواهد شد.

وزرای امور خارجه ترکیه، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان به عنوان کشورهای عضو و وزرای خارجه مجارستان و ترکمنستان به عنوان کشورهای ناظر سازمان کشورهای تُرک در نشست استانبول شرکت خواهند کرد.

آخرین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان کشورهای تُرک ۱۱ ژانویه سال جاری میلادی به منظور بررسی اعتراضات قزاقستان برگزار شده بود.

گفتنی است که سازمان دولت‌های ترک یا سازمان کشورهای ترک که شورای تُرک هم نامیده می‌شود و پیش‌تر شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان نام داشت، تلاش آنکارای ناکام در عضویت اروپا بود و یک سازمان بین‌المللی متشکل از ۵ کشور ترک‌زبان و کشورهای مجارستان و ترکمنستان به عنوان ناظر است.

این شورا در ۳ اکتبر ۲۰۰۹ بنیان‌گذاری شده است. همچنین به نقل از معاون وزیر امور خارجه اوکراین، اِمین تزپار، اوکراین در سال ۲۰۲۰ خواستار به دست آوردن عضویت ناظر در شورا شده‌ است. همچنین دولت ترکمنستان به دلیل تأکید بر پایبندی بر سیاست بی طرفی، کماکان عضویت در این سازمان را نپذیرفته است.

به نظر می رسد این تلاش اوکراین علاوه بر تلاش کیف برای موازنه در برابر روسیه، تاکید بر هویت ترکی شبه جزیره کریمه باشد که در حال‌ حاضر در تصرف روسیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.