ثبت امتیاز

افزایش حساسیت های نظامی در دالان زنگه زور باعث شده است تا واکنش های مختلفی به این رویداد اتخاذ گردد. در این میان برخی از منابع رسمی دولت ترکیه در حال انتشار تصاویر و شعار یک ملت و دو دولت بین جمهوری آذربایجان و ترکیه هستند.

ائتلاف نظامی ترکیه و آذربایجان

با آغاز رزمایش اقتدار در منطقه عمومی ارس از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، واکنش های جدیدی از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه انتشار پیدا کرده است. 

ائتلاف نظامی ترکیه و آذربایجان

در تازه ترین این رویداد ها صفحه مجازی شبکه TRT  و دانشگاه آنکارا با انتشار پیمان نظامی بین باکو و آنکارا شعار یک ملت و دو دولت را نشر دادند. این در حالی است که طبق بیانات مقامات دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان با یکدیگر دارای پیمان نظامی و دفاعی هستند.

این رویداد ائتلاف نظامی ترکیه و آذربایجان پس از اقدام ایران برای انجام رزمایش در مرزهای جمهوری آذربایجان رخ داده است و بیانگر نوعی پیام به جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحرکات مرزی می باشد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها نسبت به جنگ میان ارمنستان و آذربایجان در دالان زنگه زور هشدار داده و هرگونه تغییرات مرزی را غیر قابل قبول دانسته است.

با این وجود به نظر می رسد که باکو در حال ترتیب اقداماتی جهت تصرف دالان زنگه زور است و برای این منظور هماهنگی های با کشورهای دیگر از جمله ترکیه و حتی روسیه انجام داده است. چرا که بیش از این نیروهای روسیه به عنوان حائل و حافظ صلح در این منطقه حضور داشتند و با آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین آنجا را ترک کرده اند.

از طرفی دیگر، تغییرات ایجاد شده در مرزهای قفقاز جنوبی می تواند ظرفیت های جدیدی را در اختیار باکو و آنکارا قرار دهد که از طرفی علاوه بر تسلط بر قفقاز بر تقویت شورای کشورهای ترک زبان نیز اثر خواهد گذاشت.

این در حالی است که ایران تحت هیچ شرایطی حاضر به کوتاه آمدن در خصوص قطع ژئوپلیتیکی با قفقاز جنوبی نیست و حفظ مرز با ارمنستان برای ایران از اهمیت حیاتی برخوردار است.

از جانبی دیگر، حضور ترکیه و ائتلاف نظامی ترکیه و آذربایجان می تواند آسیب های جدی را از لحاظ امنیت ملی در حوزه شمال غرب ایران ایجاد کند. از این رو، موضوع حفظ وضعیت فعلی برای ایران بسیار ضروری بوده و بدون شک آمادگی نظامی نیز برای این منظور صورت گرفته است.

پاسخ قاطع ایران برای هرگونه تغییرات ژئوپلیتیکی خود را در قالب برگزاری رزمایش اقتدار متبلور کرده است.  بدون تردید دقت در روند تحولات منطقه ای حائز اهمیت بسیاری بوده است و در صورت تسری بحران می تواند تبعات بسیار خطرناک از جمله درگیری نظامی را باعث گردد.

توسعه رویکردهای تعاملی و حفظ ساخت بین المللی در کنار توجه به قوانین بین المللی ابتدای ترین رویکرد برای حل مسئله است. روشن است که در صورت  آغاز برخورد میان تهران و باکو پای دیگر کشورهای همسایه نیز به این گود باز خواهد شد و چیزی جز آشوب منطقه ای به همراه نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.