ثبت امتیاز

با آغاز رزمایش نظامی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه عمومی ارس واقع در شمال غرب کشور روند جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز وارد مرحله جدیدی شده است.

دالان زنگه زور

بر اساس اطلاعیه نیروی زمینی سپاه پاسداران از روز 24 مهر 1401 این قوه نظامی در حال برگزاری رزمایشی متشکل از تیپ های زمینی و زرهی استان اردبیل و آذربایجان شرقی در منطقه عمومی ارس است.

دالان زنگه زور

این رزمایش که به صورت ترکیبی و متشکل از قوای زرهی، پهپادی و نیروهای زمینی خواهد بود.هدف این رزمایش آمادگی برای مقابله با حملات دشمن و تمرین برای واکنش سریع در قالب تصرف جاده های مواصلاتی، ارتفاعات، گذرگاه ها و کنترل منطقه است.

این در حالی است که برخی از گزارش ها نشان دهنده آمادگی ارتش جمهوری آذربایجان برای بازپس گیری دالان زنگه زور از ارمنستان است. این دالان که به عرض 28 کیلومتر بوده و مرز مشترک میان ایران و ارمنستان محسوب می شود. با تصرف این منطقه توسط ارتش آذربایجان مرز مشترک بین ایران و ارمنستان از بین رفته و باکو تنها مسیر ارتباط بین ایران و قفقاز و اروپا خواهد بود. 

لذا، از بعد استراتژیکی حفظ این مرز برای ایران از اهمیت راهبردی برخوردار است و بارها تهران به باکو در خصوص بهم خوردن مرزها یا ساختار ژئوپلیتیکی منطقه هشدار داده است. با این حال، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تلاش هستند تا با تصرف دالان زنگه زور، ترکیه بدون مانع ژئوپلیتیکی به طور مستقیم به باکو و دریای خزر دسترسی داشته باشد.

از بعدی دیگر، حضور نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی در باکو و تجارت های نظامی بین دو کشور صورت گرفته باعث شده تا باکو در سطح وسیعی از خدمات نظامی این کشور در روند جنگ بهره برده و اقدام به تقویت ارتش خود کنند.

با تمام این وجود، پیام رزمایش سپاه در منطقه ارس و مرز با دالان زنگه زور بیانگر مخالفت با هرگونه تغییرات بوده و ایران بارها متذکر شده است که با هرگونه تغییر در مرزها مخالف و به طور جدی و حتی نظامی با آن مقابله خواهد کرد.

از این رو، دالان زنگه زور طی هفته های آتی بدون تردید محل پرچالش و تنشی خواهد بود و به نظر می رسد که در این منطقه مهم  بحرانی در حال شکل گیری است. چرا که در صورت این رخداد بخش های شمال غرب ایران به خصوص مناطق ترک نشین تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.