5/5 - (1 امتیاز)

سفیر آمریکا در آنکارا تاکید کرد که سیاست امنیتی ایالات متحده آمریکا در خصوص جانبداری درتنش یونان و ترکیه تغییر نکرده است.

تنش یونان و ترکیه

جف فلاک، نماینده آمریکا در ترکیه بیان داشت که ایالات متحده آمریکا در قالب پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) در حال همکاری نزدیک با ترکیه و یونان است و این کشور هیچگونه جانبداری در خصوص تنش یونان و ترکیه ندارد. بر این اساس، آمریکا در تلاش است تا ضمن حفظ توازن قوا در دریای اژه، همکاری نظامی و امنیتی خود را با ترکیه و یونان با هدف مقابله با روسیه حفظ کند.

تنش یونان و ترکیه

با آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین در دریای سیاه ناتو در تلاش است تا با بهره گیری از ظرفیت های ترکیه و یونان علاوه بر حمایت های لجستیکی از اوکراین امکان هرگونه ماجراجویی روسیه نسبت به اراضی کشورهای اروپای شرقی بکاهد.

در این میان، تنش یونان و ترکیه می تواند توازن قوا و یکپارچگی درونی ناتو را با چالش جدی مواجهه کند. از این رو، ایالات متحده آمریکا ضمن حفظ توازن قوا و کمک های نظامی به دو کشور برای پایدار سازی شرایط منطقه در حال حفظ توازن قوا نیز در منطقه می باشد.

بر اساس گفته های جف فلاک، این یک تصمیم راهبردی در دکترین نظامی ایالات متحده آمریکا شکل گرفته است و هرگونه بهم خوردن تعادل همین طور آغاز جنگ در میان کشورهای عضو ناتو می تواند تبعات سنگین راهبردی را برای غرب به خصوص امنیت کشورهای اروپای شرقی وارد سازد.

سفیر ایالات متحده آمریکا با آگاهی از این موضوع به کمک های نظامی به هر دو کشور ترکیه و یونان اشاره داشته و این سیاست را نوعی راهبرد توازن قوا مورد ارزیابی قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.