ثبت امتیاز

ترکیه اعلام کرد که فاز اول پروژه افزایش ذخیره سازی گاز طبیعی متعلق به شرکت BOTAS به پایان رسیده است.

استخراج گاز از دریا

بر اساس گزارش های وزارت انرژی و منابع ترکیه، این کشور در تلاش است تا میزان ذخایر گازی خود را به سرعت افزایش بدهد. به گونه ای که ترکیه برآورد کرده است بر اساس تغییرات صورت گرفته در سطح جهانی و چالش های ناشی از آن به منظور کاهش آسیب پذیری ها بایستی توانمندی های انرژِی خود را افزایش دهد.

استخراج گاز از دریا

یکی از اصلی ترین، زمینه های افزایش تورم در ترکیه منوط به کمبود و قیمت های جدید انرژی پس از جنگ میان روسیه و اوکراین بوده است. برای این منظور ترکیه در تلاش است تا با استخراج گاز از دریا ، میزان وابستگی خود را به گاز وارداتی کاهش بدهد. این در حالی است که روسیه جایگاه اول را برای صادرات گاز به ترکیه دارد و سپس به ترتیب ایران و جمهوری آذربایجان در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته اند. 

بر این اساس، ترکیه موفق شده است که به میزان 15 درصد از واردات انرژی خود را کاهش بدهد. مبتنی بر گزارش سازمان تنظیم بازار انرژی ترکیه به گونه ای در سال گذشته 4 میلیارد و 411 میلیون متر مکعب واردات توسط ترکیه انجام گرفته است و امسال 3 میلیارد و 29 میلیون متر مکعب واردات صورت پذیرفته است.

این رویکرد ترکیه یکی از اصلی ترین برنامه ریزی توسعه این کشور محسوب می گردد و این کشور با کاهش وابستگی انرژی خود به کشورهای همجوار می تواند قابلیت کنشگری بالای را در منطقه و نظم بین المللی کسب کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.