ثبت امتیاز

به گزارش المیادین، وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای، توافق مرز آبی لبنان و اسرائیل را  «رضایت‌بخش» توصیف کرد.

استقبال ترکیه از توافق مرز آبی لبنان و اسرائیل

به گزارش المیادین، وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای امضای توافق‌ نامه مرز آبی بین اسرائیل و لبنان در 27 اکتبر را «رضایت بخش» دانست و ابراز امیدواری کرد «توافق مرز آبی لبنان و اسرائیل برای برقراری صلح و ثبات در منطقه شرق دریای مدیترانه که در حال حاضر با چالش‌های متعدد موجه است، کمک کند».

توافق مرز آبی لبنان و اسرائیل

این وزارت‌خانه همچنین خاطرنشان کرد: توافق‌نامه مذکور همچنین زمینه تقسیم درآمد و نحوه مدیریت میادین هیدروکربنی مجوزدار در حریم فلات قاره‌ای دو طرف توسط طرف‌های سوم را فراهم می‌کند. این مدل همکاری که نمونه‌های آن در مناطق مختلف جهان نیز وجود دارد، می‌تواند در این زمینه برای کشورهای منطقه به ویژه ترک‌ها و یونانی‌ها قبرس الگویی مثبتی باشد.

در این بیانیه با اشاره به پیشنهادات جمهوری ترک قبرس شمالی به طرف روم (یونانی) نشین قیرس در این زمینه آمده است: جولای سال گذشته جمهوری ترک قبرس شمالی پیشنهاد همکاری و تشکیل کمیته مشترک در زمینه تقسیم درآمد عادلانه بدون ایجاد اختلال در فعالیت‌ شرکت‌های بین‌المللی نفت را پیشنهاد کرده بود.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین با اشاره به پیشنهاد آنکارا در سال 2020 برای برگزاری کنفرانس مدیترانه شرقی گفت: آنکارا به حمایت از پیشنهادات همکاری جمهوری ترک قبرس شمالی در سال‌های 2011، 2012، 2019 و 2022 ادامه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.