5/5 - (1 امتیاز)

رجب طیب اردوغان از فصل جدید استراتژی توسعه ترکیه برای تبدیل شدن به قدرت بین المللی پرده برداری کرد.

توسعه ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی از ابعاد جدید برنامه ریزی توسعه ترکیه سخن گفت. رئیس جمهور ترکیه در حالی از شرایط جدید ترکیه به خصوص رشد اقتصادی آن صحبت می کرد که مخالفین آن مهمترین بستر آسیب پذیری ترکیه  در حوزه اقتصادی و عدم توانایی کنترل تورم ارزیابی می کنند. با این وجود، ترکیه طی سال های گذشته توانسته است تا رویکردی قابل توجه و پیشرفت های عظیمی را به ثبت برساند. مهمترین این برنامه ریزی ها را می توان در موارد ذیل جستجو کرد:

توسعه ترکیه
  • توسعه اقتصاد صادرات محور: یکی از برنامه ریزی های اصلی و مهم ترکیه برای توسعه ترکیه ،حفظ اقتصاد صادر محور است. به همین دلیل است که ترکیه با افزایش نرخ بهره در کشور به شدت مخالفت کرده اما این زمینه می تواند بستر توسعه روزافزون را برای ترکیه به خصوص قدرت اقتصادی آن را در کشورهای اروپایی ارتقا ببخشد.
  • استخراج انرژی: یکی از مهمترین برنامه های توسعه ترکیه توجه به کشف و استخراج منابع انرژی به خصوص گاز طبیعی است. بدون تردید بخشی از مشکلات اقتصادی ترکیه به همین موضوع باز می گردد و با افزایش سطح مطالعاتی و اقدام به استخراج منابع گازی از بستر دریا با تمرکز بر منطقه شرق دریای مدیترانه ترکیه در تلاش است تا این آسیب پذیری را به حداقل برساند.
  • نقش فعال منطقه ای: ترکیه همواره سعی کرده است تا در مسائل منطقه ای نقشی مهم و فعال برای خود انتخاب کند. برای همین موضوع نیز این کشور در تلاش است تا با رویکردهای دیپلماسی مانند میانجیگری در جنگ دریای سیاه بر ظرفیت های بین المللی خود بیافزاید.
  • ژئوپلیتیک تعیین کننده: نگاه ترکیه به مسائل منطقه ای و بین المللی یک رویکرد مبتنی بر ژئوپلیتیک فعال است. جایگاه ترکیه در دریای سیاه، مدیترانه و اژه باعث شده تا روند تردد دریایی، هوایی و زمینی در این کشور اجتناب ناپذیر باشد. بر این اساس، ژئوپلیتیک ترکیه یک قابلیت بسیار مهم و مضاعف است که طی آن می تواند بر افزایش ظرفیت و کسب قدرت خود بیافزاید.

اردوغان طی این محورها سعی دارد تا با نگاه واقع گرایانه بر توسعه ترکیه تاکید کرده و بهره گیری از این ظرفیت ها به عنوان یک بستر مهم تعالی برای ترکیه در منطقه و جهان به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.