ثبت امتیاز

امروز صبح به تاریخ 10 آبان 1401 نخست وزیر ارمنستان به همراه یک هیات بلند پایه وارد تهران شد.

حضور پاشینیان در ایران

نیکوال پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان امروز برای بررسی و توسعه روابط دو جانبه با ایران وارد تهران شده و مورد استقبال رئیس جمهور ایران قرار گرفت. حضور پاشینیان در ایران بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ارمنستان و ایران با هدف توسعه روابط پایدار، افزایش سطح تجارت دو طرفه و امضای سندهای همکاری از پیش تعیین شده است.

حضور پاشینیان در ایران

از طرفی دیگر، حضور پاشینیان در ایران ، با عکس العمل منفی رسانه های جمهوری آذربایجان مواجه شده است. افزایش تنش بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان تا حدی از افزایش یافته است که باعث شکل گیری ائتلاف متضاد میان دو کشور با پشتوانه ترکیه و ایران گردیده است.

این در حالی است که مهمترین رویکرد بین ایران و ارمنستان ناظر بر موضوع انرژی است. چرا که با تغییر ساختار و جریان انرژی از شرق مدیترانه به غرب می تواند آسیب های جدی اقتصادی بر دو کشور وارد کند.

از طرفی دیگر، موضوع دالان زنگه زور که با هدف تصرف آن توسط باکو مواجهه است باعث شده تا دو کشور ایران و ارمنستان موضع منفی داشته و به عنوان خط قرمز تغییرات ژئوپلیتیکی مطرح گردد. با این وجود، توسعه روابط بین ایران و ارمنستان دارای ابعاد راهبردی بوده و بدون تردید بخشی از استراتژی ایران در نظم منطقه ای به شمار می رود.

این نظم بیش از این در قالب جنگ دوم قره باغ با چالش جدی مواجهه شده است و طی رزمایش اقتدار ایران در منطقه عمومی ارس نیز بر ابعاد آن افزوده که نشان از حساسیت و دقت بالا برای طراحی دکترین سیاسی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.