5/5 - (1 امتیاز)

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛

نخست‌وزیر سوئد در آستانه سفر به ترکیه وعده داده است، که دولت مطبوع او به‌شکلی آشکار از نهادهای اقماری پ.ک.ک. فاصله بگیرد. به نظر می‌رسد تحولات یک سال اخیر موجب شده است فصل نوینی از روابط ترکیه و سوئد رقم بخورد.

کاهش فعالیت گروه تروریستی پ ک ک

قرار است فردا برای نخستین بار، نخست وزیر سوئد به ترکیه سفر کند و در این سفر، آخرین مراحل یک توافق امنیتی بین آنکارا و استکهلم، مورد ارزیابی و تأیید مقامات طرفین قرار بگیرد.

گروه تروریستی پ ک ک

این سفر از هر جهت برای ترکیه و سوئد اهمیت دارد، چرا که اکنون بعد از چندین دهه، یک فرصت طلایی به دست ترکیه افتاده است، تا علیه فعالیت‌های گروه تروریستی پ ک ک در خاک کشور اروپایی سوئد اقدام کند و امتیاز بگیرد.

از دیگر سو، توافق با اردوغان برای سوئد هم مهم است، چرا که انتقادات مداوم آنکارا از سوئد، می‌تواند آخرین مراحل عضویت کامل سوئد، در پیمان نظامی ناتو را با مشکل و مانع روبه‌رو کند.

این مشکلی است که برای فنلاند، به‌شکل جدی دردسرساز نمی‌شود، چرا که فنلاند در مسیر عضویت در ناتو، مذاکراتی با ترکیه انجام داده و اثبات کرده که فعالیت‌های گروه تروریستی پ ک ک و شاگردان فتح‌الله گولن، در این کشور بسیار محدود است و سخت‌گیری‌های امنیتی از این به بعد نیز، بیشتر و بیشتر خواهد شد.

ولی سوئد، برای جلب رضایت ترکیه، مشکلات و موانع بیشتری دارد، چرا که ‌در ازای چهار دهه، اقتدار طولانی جریانات چپ و سوسیالیست در اروپا، موجب شده است، گروه‌هایی نظیر پ.ک.ک یا حزب کارگران کردستان ترکیه، در سوئد فضای مناسبی برای فعالیت و نشو و نما داشته باشند.

اولف کریسترسون (نخست وزیر سوئد) در سفر خود به ترکیه در هشتم نوامبر با رئیس جمهور اردوغان دیدار خواهد کرد. کریسترسون در اظهارات خود پس از استقرار دولت، توجه ویژه به تکمیل روند عضویت در ناتو را جزو اولویت‌های خود عنوان کرد، همچنین در رسانه‌ها منتشر شد، اخیراً کریسترسون نامه‌ای با پیام «همکاری علیه تروریسم» برای اردوغان ارسال کرده است.

 گروه تروریستی پ ک ک در سوئد اقدامات فراوانی انجام داده  و بخش مهمی از سازماندهی‌های سیاسی، گردآوری پول، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، هماهنگی رابطه با کشورهای اروپایی و تأسیس نهادهایی، برای پوشش اقدامات مخفیانه پ.ک.ک. همواره در استکهلم و گوتنبرگ صورت گرفته است؛ اما حالا سوئد برای قرار گرفتن میان اعضای ناتو، ناچار است رضایت خاطر ترکیه را فراهم کند و فضا را برای فعالیت‌های گروه تروریستی پ ک ک و نهادهای اقماری آن، محدود کند.

ترکیه، سوئد و کردهای سوریه

«حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه» (پ.ی.د.) به‌عنوان یکی از مهمترین نهادهای اقماری پ.ک.ک. همواره در سوئد فعال بوده است و با وجود اعتراض مداوم آنکارا، سران و فرماندهان این گروه، برای سفر به سوئد، هیچ‌گاه منع و مشکلی نداشته‌اند.

اما حالا و پیش از سفر اولف کریسترسون (نخست وزیر سوئد) به ترکیه، تغییراتی در نگرش استکهلم به PYD ایجاد شده است.

توبیاس بیلستروم (وزیر امور خارجه سوئد)، در تازه‌ترین موضع‌گیری خود PYD و YPG را به‌عنوان گروه‌های «مشکوک» توصیف کرد.

بیلستروم در گفتگو با رادیو سوئد گفت: «روابط نزدیکی بین PYD و YPG و PKK وجود دارد، که به روابط ترکیه و سوئد لطمه می‌زند و بنابراین از این سازمان‌ها فاصله خواهیم گرفت.

این برای ما مهم است که اعلام کنیم، بین دولت ما  و این گروه‌ها، روابط مشکوکی وجود نخواهد داشت. معتقدیم که در همکاری بین ما و ترکیه، نباید هیچ ابهامی وجود داشته باشد. اظهارات بیلستروم در مطبوعات سوئد به‌عنوان  تغییر ناگهانی و جدایی دولت از PYD تلقی شد.

توبیاس بیلستروم (وزیر امور خارجه سوئد) در پاسخ به سؤال یک روزنامه‌نگار که آیا در ترکیه دموکراسی وجود دارد، گفت: «کشوری با دولت منتخب مردم و انتخابات آزاد، باید به‌عنوان یک دموکراسی توصیف شود. کشورها ممکن است مشکلات جدی داشته و همچنان دموکراسی داشته باشند.»، و گفت که توافقی که آنها با ترکیه امضا کردند مؤثر نبود.

بیلستروم افزود: «دولت جدید می‌تواند راحت‌تر از دولت قبلی، سوئد را به ناتو ببرد. مسئله کردها برای دولت ماگدالنا اندرسون، یک ابزار انتخاباتی بود، ولی برای ما چنین نیست. روابط دولت سوسیال دموکرات و نحوه نگرش به فعالیت گروه‌های کُرد در خاک سوئد، فضای متفاوتی بود و من فکر می‌کنم که دولتی که روی کار آمد، نیازی به این مواضع ندارد».

تضعیف گروه تروریستی پ ک ک در اروپا

گروه تروریستی پ ک ک طی 40 سال گذشته، در بسیاری از کشورهای اروپایی ریشه دوانده و فعالیت‌های گسترده مالی، تروریستی و سازماندهی مردمی انجام داده است و در قاره اروپا، تقریباً کشوری نیست که گروه تروریستی پ ک ک در آن دست به فعالیت مخفیانه نزده باشد.

این گروه، در شرق اروپا، همواره در حوزه‌های مافیایی، قاچاق سلاح، مواد مخدر و قاچاق انسان فعالیت کرده و در کشورهای قدرتمند اروپایی نیز که سیستم امنیتی قوی‌تری دارند و امکان اقدامات مافیایی اندک است، شبکه مالی عظیمی را راه‌اندازی و مدیریت کرده که سالانه ده‌ها میلیون یورو پول نقد را به‌شکل سیاه و مخفیانه، به رهبران شاخه نظامی گروه تروریستی پ ک ک رسانده است.

اما در هر حال، میزان قدرت سازماندهی پ.ک.ک. در کشورهای اروپایی یکسان نیست و به‌طور کلی، بیشترین نفوذ این گروه تروریستی در کشورهای سوئد، آلمان، فرانسه و یونان مشاهده شده است.

همزمانی‌های معنی‌دار

سفر نخست وزیر سوئد به ترکیه برای نهایی کردن یک توافق امنیتی به‌ منظور مقابله با گروه تروریستی پ ک ک همزمان شده است با چند اقدام مهم که از سوی دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه در دستور کار قرار گرفته است.

دولت اردوغان، همواره حزب دموکراتیک خلق‌ها را به‌عنوان یکی از مهمترین نهادهای اقماری پ.ک.ک. و دنباله تروریستی این گروه می‌شناسد و نمایندگان این حزب را در پارلمان، در شرایط دشواری قرار داده است،

اما دیروز، در اقدامی عجیب، بکر بوزداغ (وزیر دادگستری)، همراه با چند تن از نمایندگان حقوقدان حزب حاکم، به دیدار سران حزب دموکراتیک خلق رفت. بوزداغ، در این دیدار از آنان خواست در مورد اصلاحات قانون اساسی، دیگر احزاب را یاری دهند و به‌طور جدی مشارکت کنند.

در همین حال، دوغو پرینچک (رهبر حزب کمونیستی وطن پارتیسی) و از سیاستمداران حامی اردوغان، در سفر به شهر کردنشین ماردین و در یک مصاحبه مطبوعاتی، با ادبیاتی عجیب، اعضای گروه تروریستی پ ک ک  را با لفظ برادر مورد خطاب قرار داده و اعلام کرد:

«من از اینجا خطاب به کوهستان قندیل می‌گویم؛ برادران من! به برادرتان شلیک نکنید! برادرانم! سلاح آمریکا و اسرائیل را رها کنید، ترکیه آماده است شما را در آغوش بگیرد، بیایید با سلاح‌های آمریکایی به همدیگر شلیک نکنیم، بیایید همدیگر را در آغوش بگیریم».

تلاش تیم اردوغان و حزب عدالت و توسعه برای کسب رأی کردها در انتخابات پیشِ‌رو، از مهمترین عوامل پیشران در سیاست‌های اخیر است. حال باید دید آیا ترکیه می‌تواند در تعامل با سوئد، امکان کار و فعالیت برای شاخه اروپایی گروه تروریستی پ ک ک را ناممکن کند یا نه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.