5/5 - (1 امتیاز)

آناتولی؛ رجب طیب اردوغان، (رئیس جمهور ترکیه) هشدار داد، که جهان با احتمال بحران در تهیه غلات، دانه های روغنی و بالطبع مواد پروتئینی مواجه است و برای حل این مشکلات پیش رو تشریک مساعی جهانی ضرورت دارد.

نگرانی اردوغان از احتمال بحران در تهیه غلات

آناتولی؛  رجب طیب اردوغان (رئیس جمهور ترکیه) در نشست “امنیت غذایی و انرژی” اجلاس سران گروه 20 که در آپوروا کمپینسکی در جزیره بالی (اندونزی) برگزار شد، اظهار داشت: جهان با احتمال بحران در تهیه برنج همانند: گندم، روغن آفتابگردان و ذرت مواجه است.

بحران در تهیه غلات

وی با جدی برشمردن این خطر، تاکید کرد که چنین خطری فراتر از مرزهای کشورهای فقیر خواهد بود و عواقب اجتماعی، سیاسی و نظامی خواهد داشت. اردوغان با اذعان به نقش ترکیه در کوریدور غلات دریای سیاه هشدار داد: بازار جهانی کود نیز باید هر چه سریعتر به ثبات برسد، در غیر این صورت سال آینده با بحران غذایی بزرگتری مواجه خواهیم شد. در غیر این صورت شاهد خسارات جانی فراتر از انتظار در آفریقا خواهیم بود.

وی با اشاره به پیش بینی بحران در تهیه غلات توسط خود در سال ۲۰۱۵ تاکید داشت که شواهد کنونی حاکی از یک بحران عمیقا پایدار جهانی است.

اردوغان با اشاره به سیاست های زیست محیطی خود در ترکیه، از آمادگی برای ارائه برنامه و تجارب ترکیه، در این زمینه و موفقیت سیاست ترکیه در صفر کردن زباله های غیرقابل بازیافت تا سال ۲۰۳۰ گفت: ترکیه نه تنها از نظر مدیریت بحران غذایی، بلکه به عنوان یک قطب انرژی به امنیت مناطق مجاور از جمله اروپا کمک می‌کند. ترکیه در طی سال های اخیر تلاش داشته است به عنوان یک هاب انرژی عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.