3/5 - (2 امتیاز)

به نظر می رسد در سال میلادی آینده، روند تنش زدائی و بهبود روابط ترکیه و سوریه مورد تاکید هر دو کشور قرار گیرد.

بررسی بهبود روابط ترکیه و سوریه

تا پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال (۲۰۱۱)، سطح روابط ترکیه و سوریه در سطح قابل قبولی بود. اما این جنگ داخلی ویرانگر که تأثیرگرفته از تحولات سیاسی غرب آسیا و شمال آفریقا موسوم به «بهار عربی» بود، برای ترکیه تحت لوای حزب عدالت و توسعه و شخص رجب طیب اردوغان که یک سیاستمدار اخوانی و البته علاقمند به جلال و شکوه دوره عثمانی است، تفسیر ویژه ای داشت و البته، احتمال سقوط سریع بشار اسد بود .

بهبود روابط ترکیه و سوریه

روشن است که در چنین شرایطی، روابط دو کشور مدام رو به وخامت گرائید و روند بهبود روابط ترکیه و سوریه رو به تیرگی رفت. اما با وجود تنش سیاسی و حتی برخورد نظامی، سطح روابط اقتصادی دو کشور همچنان بالا و حتی صعودی است. برخی معتقدند که روابط اقتصادی پایه روابط بین الملل است و اگر روابط اقتصادی دو کشور حسنه باشد، می توان به بهبود روابط ترکیه و سوریه در زمینه های دیگر نیز امیدوار بود.

چندی پیش مولود چاووش‌اوغلو، (وزیر خارجه ترکیه)، از وجود روابط امنیتی با دولت سوریه به ویژه در حوزه امنیت مرزی خبر داده و در خصوص آینده روابط دو کشور با لحنی مثبت سخن گفته بود. امروز نیز رجب طیب اردوغان،  از احتمال تجدیدنظر در روابط با سوریه بعد از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

وی هنگام بازگشت از اجلاس جی ۲۰  اندونزی به خبرنگاران گفت: بعد از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه که قرار است در ماه ژوئن سال آینده میلادی برگزار شود، در روابط با بشار اسد و کشور سوریه جهت بهبود روابط ترکیه و سوریه ،تجدید نظر خواهد کرد.

 اردوغان در پاسخ به سئوالی درباره دیدار احتمالی با اسد نیز گفت: هیچ کینه و نزاعی در سیاست ابدی نیست. همچنین او در خصوص احتمال مذاکرات دوجانبه با دمشق گفت: دیپلماسی هرگز نمی‌تواند به طور کامل قطع شود.

به نظر می رسد فشارهای احزاب هم پیمان از یک سو و بیم از پافشاری احزاب رقیب بر عملکرد اردوغان در خصوص سوریه، وی را به کرنش و عقب نشینی از مواضع پیشین سوق داده است. 

همچنین بعید نیست که او به ادامه راهبرد اسکان سوری های غیرمعارض در نوار مرزی ترکیه معتقد باشد، امری که موفقیت در آن می تواند دستاوردی تاریخی برای اردوغان و حزب عدالت و توسعه تلقی شود.

گرفتاری ارتش روسیه در باتلاق اوکراین و روند خروج نیروهای  روسی از سوریه، می تواند دمشق را نیز به ملایمت در برابر همسایه قدرتمند شمالی سوق دهد. حال که از شدت جنگ داخلی کاسته شده است و سوریه از کانون توجه قدرت ها و افکار عمومی جهانی خارج شده، می توان به تحول در روابط سوریه با همسایگان چشم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.