4.5/5 - (2 امتیاز)

افتتاح سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل همراه با تبریک نخست وزیر اسرائیل بود.

افتتاح سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل

جمهوری آذربایجان در یک انتخاب جدید سفارت خود را در تل آویو افتتاح کرد. پس از این اقدام لاپید نخست وزیر اسرائیل این انتخاب تاریخی را به جمهوری آذربایجان تبریک گفت.

سفارت جمهوری آذربایجان در تل آویو

این در حالی است که خیلی از خبرگزاری های دنیا خبر افتتاح اولین دولت شیعه را در اسرائیل انعکاس دادند. این تصمیم باکو در صورتی اتخاذ شده است که همواره این کشور هرگونه ارتباط راهبردی با تل آویو را رد کرده و خود را پشتیبان مردم فلسطین معرفی می کرد.

بر أساس تحلیل ناظران، اسرائیل نقش بسیار مهمی در جنگ دوم قره باغ داشت و حضور مستشاران اسرائیلی برای هدایت های عملیاتی در باکو باعث شده بود تا این کشور موفقیت های چشمگیری در برابر ارمنستان کسب کند و  ایران بارها نسبت به این موضوع و حضور نظامیان اسرائیلی در این کشور اعتراض کرده بود.

پیش از این نیز، ایران نسبت به حضور عوامل اسرائیلی در جمهوری آذربایجان و هدایت عناصر خود به داخل ایران واکنش نشان داده است. اکنون گشایش سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل ، می تواند ابعاد جدید امنیتی منطقه ای را به همراه داشته باشد.

چرا که این اقدام جمهوری آذربایجان بیانگر افزایش سطح تعاملات راهبردی بوده و بدون تردید به عنوان یک تهدید مهم و بالقوه برای ایران قابل ارزیابی است.

با این وجود، ایران بارها به باکو در خصوص بهره گیری اسرائیل از ظرفیت های جمهوری آذربایجان جهت انجام اقدامات عملیاتی و اطلاعاتی در داخل ایران هشدار داده است که این موضوع بی شک از جمله محورهای اصلی روابط تهران با باکو می تواند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.