آغاز همکاری ها بین روسیه و ترکیه برای تشکیل هاب گازی جهان

5/5 - (1 امتیاز)

گفت و گوی تلفنی بین رجب طیب اردوغان و پوتین در راستای آغاز فاز اجرایی تشکیل هاب گازی با هدف فروش گاز روسیه به کشورهای غربی برای فاز اجرای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آغاز عملیاتی طرح تشکیل هاب گازی در ترکیه

براساس گفت و گوهای تلفنی بین رئیس جمهور ترکیه و همتای روسیه ای امروز 18 نوامبر 2022 بحث های جدی با هدف آغاز عملیاتی طرح تشکیل هاب گازی در ترکیه انجام گرفت.

تشکیل هاب گازی در ترکیه

پیش از این با آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، کشور روسیه با اعمال محدودیت های جدید گازی باعث ایجاد بحران اقتصادی و انرژی در غرب گردیده بود، هر چند این موضوع به عنوان یک سلاح برای روسیه بود اما با گذشت زمان اکنون به این نتیجه رسیده است که فروش و انتقال گاز علاوه بر اینکه می تواند یکی از منابع درآمدی مهم برای روسیه جهت تامین هزینه های نظامی باشد.

از طرفی طرح تشکیل هاب گازی در ترکیه می تواند بستر یک همکاری و گفت و گو جهت کاهش تنش ها نیز باشد. بر این اساس، پوتین در دیدار خود با اردوغان در نشست آستانه پیشنهاد تشکیل هاب گازی در ترکیه را برای مدیریت و فروش انرژی به غرب را مطرح کرد که با استقبال گسترده ترکیه مواجه شد.

اکنون این پیشنهاد در حال رسیدن به مرحله اجرایی است به گونه ای که منطقه ای از ترک تحت عنوان “تراس” برای این هدف مشخص شده است و قرار بر این است که اقدامات فنی و آماده سازی محل برای انتقال گاز روسیه بواسطه لوله های انتقال گاز از طریق دریای سیاه برعهده ترکیه باشد.

به همین ترتیب، ترکیه همچنین این حق را دارد که در تعیین قیمت گاز صادراتی روسیه دخالت داشته باشد و برخی از مزایای دیگر از جمله درآمدهای انتقال نیز برای ترکیه محسوب می گردد.

ارائه این طرح تشکیل هاب گازی در ترکیه از سوی پوتین به ترکیه ناظر بر دو موضوع بسیار مهم است که ابتدا به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی ترکیه بوده که کاملا بر دریای سیاه اشراف دارد و می تواند از این موقعیت برای ایجاد هژمونی منطقه ای و بین المللی نهایت بهره را ببرد.

دوم اینکه، برتری نسبی ترکیه در منطقه باعث شده تا روسیه نسبت به حفظ ساختار جدید منطقه ای به خصوص کاهش آسیب پذیری های خود از ترکیه به عنوان یک منبع قدرت بهره برداری کند.

در نهایت می توان به این موضوع اشاره کرد که با تشکیل هاب گازی در ترکیه ( منطقه تراس ترکیه ) یک ساختار جدید گازی در دنیا به نوعی مشابه با اوپک تشکیل خواهد شد که می تواند تاثیرات بسیار قابل توجهی را در روند منطقه ای و بین المللی از بعد انرژی به همراه داشته باشد.

این در حالی است که پیش از این ایران پیشنهاد تشکیل اوپک گازی را به روسیه داده بود اما با مخالفت این کشور مواجه شده و اکنون نمونه ای از این تشکیلات با محوریت ترکیه در حال تشکیل است.

بدون تردید، این تشکیلات اقتصادی نوین می تواند اثرات بسیار سوء بر قابلیت های اقتصادی ایران از بعد انرژی داشته باشد که نیازمند مذاکرات جدی بین تهران و مسکو و اخذ تصمیمات راهبردی است تا این آسیب پذیری برطرف گردد. 

همچنین ببینید

مذاکرات روسیه و ترکیه

روسیه و تغییر ماهیت بازیگری ترکیه در سوریه

به نظر می رسد مواضع کرملین نسبت به میزان و چگونگی مداخله ترکیه در سوریه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.