5/5 - (3 امتیاز)

با نزدیک شدن به زمستان سرنوشت ساز امسال و آینده مبهم جنگ اوکراین، بازار گمانه زنی ها در خصوص جنگ آینده در جهان داغ است.

تحلیل روند جنگ آینده در جهان

جهان امروز همچون سطح دریاچه ای یخ زده در اوائل بهار است، شاید از دور همه چیز خوب و آرام به نظر برسد، اما این سطح ترد و شکننده منتظر یک تلنگر است تا از هم بپاشد و گسل های دومینو وار همه چیز را در دریائی از ترس و وحشت غرق کند.

جنگ آینده در جهان

تحلیلگر : دکتر سید محمد عیسی نژاد

گویا همه چیز ناکافی است، ایالات متحده توان کافی برای ایفای نقشی که همه جز چین از آن انتظار دارند را ندارد، روسیه توان کافی برای مشخص کردن نتیجه و حتی سمت و سوی جنگ برادرکشانه اش را ندارد و اروپا توان کافی برای حمایت از جبهه شرقی خود را ندارد و چین توان کافی برای جایگزینی یکسره با ایالات ناحیه را ندارد و ایده چین واحد، شبیه ماهی بزرگی است که می تواند صیاد را خفه کند.

اکنون لیست کشورهای درخود شکسته و ناتوان از ایفای حداقلی ترین وظایف در برابر شهروندان خود از میانه آفریقا به جای جای، جهان در حال سرایت است و در موطن لیبرال دموکراسی ها، اندیشه راست افراطی همچون گیاهی مجنون سایه می افکند. همه چیز برای جنگ آینده در جهان و تغییر نظمی اساسی مهیا است، اما کیست که توان کافی برای انجام این کار سترگ را داشته باشد؟

اگر به منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که دهه ها است نام و جغرافیائی با تاریخی آغشته به نفت و خون و بی ثباتی گره خورده است، بنگریم می بینیم که وضع غریبی حاکم است. 

شیوخ متمول حاشیه جنوبی خلیج فارس که در لیبرالیسم اقتصادی موفق و در دموکراسی آموزی شاگردانی نیازمند تلاش خیلی بیشتر هستند، با طمأنینه جنگی فرسایشی را این بار نه در مرزهای شان بلکه در اروپا نظاره می کنند و حتی جام جهانی امسال، در آنجا و آن هم در زمستان و با قوانینی کاملا متفاوت از دوره‌ای پیشین برگزار می شود و جنگ داخلی سوریه، این بار به جای سوری شدن، روند نرمال شدن و عادی جلوه دادن را طی می کند. 

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که از بازی در یمن خسته شده اند تلاش دارند پس از پیمان ابراهیم به فکر همپیمانان جدیدی باشند، ولو اگر چندان هم مورد تایید وثوق و تایید واشینگتن و بروکسل نباشند، و دیگر کشورهای منطقه دستخوش فشارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند سر می کنند.

در بررسی روند جنگ آینده در جهان می بینیم که تفسیرگران وابسته به نهادهای امنیتی اوکراین، آینده جنگ در سرزمین خود را به ترور جان و یا مقام پوتین گره می زنند، هیچ بعید نیست که ایده گسترش جنگ اوکراین به مناطق دیگر عملی شود، از تنش بین یونان و ترکیه گرفته تا اختلافات ریز و درشت در آفریقا و حتی آمریکای جنوبی. 

اما تا وقتی که خاورمیانه هست چرا باید به گزینه‌های دیگر فکر کرد. منطقه ای خو گرفته به مرزهای چالش برانگیز، هویت های نزدیک اما معارض و حال درگیر روند تغییر اقلیم و قلت آب.

در این منطقه با فروکشی نسبی جنگ داخلی سوریه و ادامه روند خروج ارتش روسیه و تحولات درونی عراق در زمینه سیاسی و آغاز روند خروج ارتش عراق از شهرها و طبیعتا عمیق تر شدن حفره های امنیتی در این کشور و نیز حوادث تروریستی در ترکیه و همچنین نوع موضع‌گیری های مسئولین ترک در قبال این رخداد ها و مسئول دانستن گروه تروریستی (پ ک ک) و احتمال توافق آنکارا با دمشق در خصوص نوار مرزی مشترک و سرنوشت پناهجویان سوری در ترکیه و توافق بر سر گروه (ی پ گ) و مناطق تحت کنترل آن و نیز دیگر روندهای پیرامونی ، احتمال شروع جنگی زمینی در مناطق شمالی عراق محتمل است. 

جنگی داغ که می تواند زمستان را علاوه بر اروپا، در خاورمیانه نیز تاریخی کند و تحولات درونی کشورها و منطقه را ممزوج سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.