گفت و گوی وزیر کشور ایران با همتای ترکیه ای

5/5 - (1 امتیاز)

وزیر کشور ایران طی یک تماس تلفنی با همتای ترکیه ای خود پیرامون مسائل دو جانبه به خصوص مبارزه با تروریسم و گروه های مسلح کردی و امنیت مرزها گفت و گو کردند.

بررسی راه های مقابله با گروه های مسلح کردی

احمد وحیدی وزیر کشور ایران در صحبت تلفنی با همتای ترکیه ای خود سلیمان سویلو به بررسی مسائل رخ داده اخیر و اقدامات تروریستی در دو کشور پرداختند.

گروه های مسلح کردی

بر اساس گزارش ها این مباحث عمدتا ناظر بر چگونگی مقابله و هماهنگی های لازم برای مبارزه با تروریسم و گروه های مسلح کردی بوده است.

تاکید بر تامین امنیت مرزها و جلوگیری از هرگونه قاچاق کالا و اسلحه از دیگر بحث های بوده است که توسط طرفین مورد بررسی و بحث قرار گرفته است. پیش از این، هر دو کشور شاهد اقدامات تروریستی از جانب گروه های کردی مسلح بودند. 

انفجارهای رخ داده در استانبول در کنار حمله تروریستی به حرم شاهچراغ و حوادث امنیتی مهاباد از جمله مواردی هستند که دو طرف دارای هدف مشترک امنیتی یعنی مقابله با گروه های مسلح کردی می باشند. 

از این رو، هماهنگی های لازم برای مقابله با تروریسم و انجام عملیات های نظامی جهت بازدارندگی از دیگر بحث های بوده است که توسط طرفین رد و بد شده است. 

ایران و ترکیه از لحاظ برخورداری از جدایی طلبی کردی دارای دشمن مشترک بوده و همواره نیروهای مسلح دو کشور برخی از عملیات های نظامی را برای مقابله با این گروه ها به اجرا می گذارند.

با این وجود، به نظر می رسد که در خصوص موارد جدید امنیتی، ترکیه و ایران در حال هماهنگی برای انجام عملیات های مشترک با هدف مقابله با گروه های مسلح کردی مخالف نظام هستند.

همچنین ببینید

روابط آنکارا و قاهره

همه چیز درباره یک مصافحه جنجالی

مصر به عنوان سرزمینی کهن، همواره روابط مهمی با ساکنان آناتولی و تراس داشته است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.