5/5 - (2 امتیاز)

دیدار اردوغان با السیسی در حاشیه افتتاح جام جهانی فوتبال در قطر باعث ترند این خبر در سطح جهانی گردید.

دیدار اردوغان با السیسی

اگرچه دیدار اردوغان با السیسی در دوحه قطر بسیار اتفاقی ارزیابی شده است، اما نوع رفتار و احوال پرسی گرم بین دو رئیس جمهور بیانگر علاقمندی های جدید مصر و ترکیه برای افزایش روابط پایدار است.

دیدار اردوغان با السیسی

ترکیه از زمان بازداشت و حذف محمد مرسی از قدرت سیاسی مصر در نوعی رفتار اعتراض آمیز روابط خود را با مصر به حداقل رساند. با این وجود، طی سال های گذشته این دو کشور دارای منافع مشترک قابل توجهی در شرق دریای مدیترانه بودند که باعث شده در سطوح پایین گفت و گوهای توسعه روابط صورت پذیرد.

 با این دیدار بین دو رئیس جمهور در حاشیه جام جهانی فوتبال کارشناسان بر این عقیده هستند که به احتمال زیاد دو کشور طی ماه های آینده دیدارهای در سطوح بالای سیاسی داشته باشند. بدون تردید مصر از ابعاد گوناگون به خصوص موقعیت راهبردی آن در دریای مدیترانه و خاورمیانه برای ترکیه از اهمیت بسیار بالای برخوردار است. 

آغاز جام جهانی در قطر بیانگر فصل جدیدی از قابلیت های توسعه منطقه ای به خصوص در حاشیه خلیج فارس می باشد. روشن است که طی این رویداد مهم جهانی، رخدادهای سیاسی قابل توجهی نیز به وقوع خواهند پیوست که در حاشیه آنان برخی از مهمترین دیدارهای دیپلماتیک حتی توسعه روابط بین ملت ها نیز رخ می دهد. 

از این رو، حضور فعال در قالب تیم های ورزشی و هیات های صلح و دوستی می تواند در شکل گیری روابط جدید منطقه ای اثرگذار باشد. یکی از نمونه های این رخ داد مربوط به همین دیدار و احوال پرسی گرم بین السیسی و رجب طیب اردوغان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.