5/5 - (1 امتیاز)

ارتش ترکیه عملیات نظامی پنجه شمشیر را در مناطق شمالی عراق به خصوص مناطق مشرف به سنجر آغاز کرد.

عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق

بر اساس گفته های سخنگوی ارتش ترکیه این عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق با هدف مقابله با گروه های تروریستی مستقر در شما عراق صورت می گیرد. این عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق تا کسب اهداف لازم ادامه خواهد داشت.

عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق

ترکیه طی روزهای گذشته شاهد عملیات های تروریستی در مرکز شهر استانبول بود و مقامات این کشور بیان کردند که پشت این حملات گروه های تروریستی پ.ک.ک قرار دارند.

گروه تروریستی پ.ک.ک شاخه نظامی مخالفین کرد ترکیه هستند که همواره به دنبال جدایی طلبی بوده و برای کسب اهداف سیاسی خود دست به عملیات های نظامی می زنند.ارتش و سیستم امنیتی ترکیه در تلاش است تا با هدف قرار دادن مقر نظامی این گروه های تروریستی که عمدتا در عمق خاک عراق مستقر هستند، مانع از هرگونه عملیات نظامی آنان گردند.

با این وجود، گروه های کردی مسلح از پشتیبانی و حمایت کامل سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا و غربی برخوردار هستند.به طوریکه ترکیه بارها اعلام کرده است این اقدامات تروریستی متوجه حمایت های کشورهای غربی و یونان نیز هست.

عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق با عنوان پنجه شمشیر ابتدا در فاز هوایی آغاز شده است و جنگنده ها همین طور پهپادهای تهاجمی ترکیه مناطق از پیش تعیین شده در عمق خاک عراق را مورد هدف قرار دادند و در فاز دوم ارتش ترکیه در صدد انجام عملیات زمینی با هدف پاکسازی کامل تروریست ها و شناسایی دقیق محل اختفاء آنان است.

بر اساس گزارش های وزارت دفاع ملی ترکیه، طی عملیات هوایی بخش های قابل توجهی از مخفی گاه ها و تونل های زیرزمینی تروریستی منهدم شده است.

این عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق تحت عنوان عملیات پنجه شمشیر نیز در ادامه مجموعه عملیات های پنجه توسط ارتش ترکیه در مناطق شمالی عراق و سوریه طراحی شده است. اصلی ترین هدف این عملیات ها از جمله این عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق ، ایجاد نوعی بازدارندگی ترکیه در برابر گروه های مسلح مخالف دولت است.

با این وجود، این عملیات ها در ساخت امنیتی منطقه ای نیز اثرات قابل توجهی دارد. برای این منظور یکی از اصلی ترین نیت های دولت ترکیه تمرکز و اشراف بر دولت عراق و سوریه است.

تلاشی که طی دهه های گذشته از سوی ترکیه ناکام مانده است و همچنان ترکیه در تلاش است تا بتواند نفوذی در داخل دول سوریه و عراق با هدف اثرگذاری و کنترل محیط امنیتی خود کسب کند.

عدم موفقیت دولت ترکیه در این خصوص باعث شده تا این کشور عملیات های گسترده نظامی را در دستور کار قرار دهد که تا کنون نتایج ملموسی به همراه نداشته است. از این رو، ایران و ترکیه دو رقیب بسیار مهم در نظم و محیط امنیتی خاورمیانه به شمار می روند.

روشن است که با تسلط ترکیه بر عراق و سوریه، ناتو می تواند شعاع جدیدی از قابلیت های عملیاتی و نفوذ خود را تا دل خاورمیانه گسترش دهد. چرا که ارتش ترکیه تا حد قابل توجهی تحت تاثیر و زیر نظر ناتو قرار دارد و ترکیه یکی از اعضای بسیار مهم ناتو در شرق اروپا و خاورمیانه محسوب می گردد.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.