5/5 - (1 امتیاز)

افزایش حملات نیروهای مسلح ج.ا.ایران و ترکیه علیه مواضع گروه های تروریستی و شبه نظامی کردی در شمال عراق و سوریه نشان دهنده نوعی اقدام نظامی هماهنگ شده بین نیرو های مسلح ایران و ترکیه است.

هماهنگی نیرو های مسلح ایران و ترکیه

با انجام اقدامات تروریستی گروه های مسلح کردی در استانبول ترکیه و برخی از شهرهای ایران از جمله ایذه، باعث شد تا نیروهای مسلح دو کشور اقدامات مشترک نظامی را علیه مواضع گروه های تروریستی کردی ( پژاک و پ.ک.ک) به اجرا بگذارند. این اقدامات نظامی اکنون در مرحله حملات هوایی و پهپادی قرار دارد و مقرهای اصلی این شبه نظامیان توسط نیروی هوایی و موشک های با برد متوسط مورد حمله وسیع قرار گرفته است.

نیرو های مسلح ایران و ترکیه

با این وجود، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است که ارتش ترکیه در حال آماده شدن برای انجام حملات زمینی علیه تروریست ها و پاکسازی آنان است. از طرفی دیگر، نیروهای مسلح ایران اعلام کردند که در صورت نیاز حملات زمینی بی سابقه ای را علیه مواضع شبه نظامیان کرد ها در شمال عراق به خصوص اربیل انجام خواهند داد. به نظر می رسد که نیرو های مسلح ایران و ترکیه نوعی هماهنگی مشترک را برای مقابله با گروه های تروریستی انجام دادند و هر دو ناظر بر شمال عراق و شمال سوریه است. 

با این وجود، در ماهیت گروه های شبه نظامی کردی مورد هدف ایران و ترکیه تفاوت های نیز وجود دارد و بیش از هر چیز مخالفین مسلح کردی ایران در شمال عراق به خصوص اربیل قرار دارند در عین حال گروه های کردی مخالف ترکیه  عمدتا در شمال سوریه و در منطقه دیرالزور مستقر شده اند. علیرغم این تفاوت ها هر دو کشور هماهنگی بسیار خوبی را برای مبارزه با گروه های تروریستی به نمایش گذاشته اند که می تواند بستر مهمی از توسعه روابط دوجانبه نیز باشد. 

به گونه ای که این اقدامات جزئی از دکترین دفاعی دو کشور در قالب تامین امنیت مرزها و ایجاد صلح پایدار در منطقه است. با شکل گیری آشوب ها در ایران و افزایش تنش بین ترکیه و یونان، برخی از اقدامات تروریستی از جانب کردهای مخالف دو کشور شکل گرفت که نشان دهنده حمایت دشمنان دو ملت در شرایط بسیار حساس بوده و این هماهنگی بین نیرو های مسلح ایران و ترکیه بیانگر نقطه اشتراک و لزوم همکاری دو کشور در شرایط سخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.