پاسخ عراق به خواسته تامین امنیت همسایگان

5/5 - (1 امتیاز)

پس از گمانه زنی ها در خصوص پاسخ جدی تر جمهوری اسلامی ایران، به اقدامات گروهک های تروریستی ساکن در عراق، و ارائه اسناد غیرقابل انکار و استمهال هرروزه دولت عراق؛ نخست وزیر عراق به تهران سفر می کند.

بررسی موضوع خلع سلاح کرد ها توسط عراق

پس از تحولات اخیر در منطقه شمالی عراق و افزایش تهدیدات نسبت به ایران و ترکیه، قوای مسلح هر دو کشور ناچار به مقابله سخت با کانون این تهدیدات شد. پاسخ جمهوری اسلامی ایران، این بار برخلاف دفعات پیشین تفاوتی مهم داشت و آن شنیدن پاسخ همدلانه به جای اعتراض از طرف بغداد بود.

این اقدام قابل تحسین دولت عراق، پس از آن اتخاذ می شود که جمهوری اسلامی ایران درباره فعالیت گروه های تجزیه طلب برانداز در اقلیم کردستان عراق به مقام های عراقی و اقلیم، ۷۶ سند متقن ارائه کرد و در چندین نوبت مقر این گروهک ها ، در منطقه شمالی عراق و به خصوص حومه اربیل را مورد هدف قرار داد.

پس از اهمال کاری دولت محلی منطقه شمالی عراق من باب خلع سلاح کرد ها توسط عراق ، روز سه شنبه هفته گذشته، «محمد کاظم آل صادق» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: مقام های اقلیم کردستان عراق، قادر به جمع کردن بساط گروه های تروریستی و برانداز مسلح ضدایرانی در اقلیم هستند و خلع سلاح کرد ها توسط عراق ،امر بسیار دشواری نیست اما این مقامات چنین اراده ای ندارند و نمی خواهند چنین کنند.

وی تصریح کرد: مقام های اقلیم کردستان، نگاهی قومی دارند و به نظر می رسد، نمی خواهند حتی گروه های تروریستی لانه کرده در میان کردها را، از خود برانند و برای آنها چتر حمایتی فراهم کرده اند. 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد: از طرف عراقی خواستیم که مرزها را از طریق دولت مرکزی این کشور کنترل کند؛ زیرا مرزها توسط طرف عراقی کنترل نمی‌شود.

وی افزود: از دولت عراق خواستیم تا برای اجرایی کردن موضوع خلع سلاح مخالفان (گروه‌های کُرد ضدایرانی در شمال عراق)، جدول زمانی تعیین کند. ما همچنین خواستار خلع سلاح کرد ها توسط عراق و بازگرداندن آنها به اردوگاه‌ها به عنوان پناهنده شدیم.

نخست وزیر عراق، پس از طی سفرهای خارجی به اردن، کویت و عربستان سعودی، اواسط هفته جاری به تهران سفر می کند. «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق اواسط هفته جاری به دعوت ابراهیم رئیسی (رئیس‌جمهور ایران)، به تهران سفر می کند.

پنجشنبه هفته گذشته، منابع غیررسمی همچنین اعلام کردند؛ السودانی که روز گذشته در دومین سفر خارجی خود در مقام نخست‌وزیری به کویت سفر کرده، در چارچوب سفرهای منطقه‌ای خود، به زودی به ایران و ترکیه سفر خواهد کرد و پرونده حملات مکرر این دو کشور علیه تروریست‌ها در منطقه کردستان عراق را پیگیری خواهد کرد. 

همچنین السودانی، چند روز پیش در گفتگو با رئیس‌ منطقه کردستان عراق، ضمن بررسی پرونده امنیت مناطق مرزی عراق و بر همکاری برای حفظ حاکمیت عراق و مخالفت با تجاوزات مکرر و نیز تلاش برای ممانعت از استفاده از خاک عراق به عنوان سکویی برای تجاوزات علیه هر یک از کشورهای همسایه تأکید کرد.

این سفر پس از آن انجام شد که سودانی به عنوان رئیس شورای امنیت ملی عراق، عصر چهارشنبه هفته گذشته و با حضور عیسی عُزیر، رئیس ستاد پیشمرگ های کرد تشکیل داد و در آن مقرر شد طرح استقرار نیروهای عراقی در مرزهای اقلیم کردستان با ایران و ترکیه به اجرا در آید.

طبق بیانیه رسمی «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، در این نشست چهار تصمیم در پی حملات اخیر به اقلیم کردستان عراق، گرفته شد:

الف – وضع طرحی، برای استقرار مجدد نیروهای عراقی به منظور در اختیار گرفتن خط صفر مرزی در طول مرزهای ایران و ترکیه.

ب – تامین تمام نیازمندی های پشتیبانی و لجستیک، برای فرماندهی نیروهای مرزبانی و تقویت توان نیروی انسانی، اموال لازم، تجهیزات و… در راستای توانمندی این نیروها برای انجام ماموریت.

ج – رزمایش نیروی انسانی واگذار شده به وزارت کشور برای تقویت پاسگاه های مرزی.

د – هماهنگی با دولت محلی اقلیم کردستان عراق و وزارت پیشمرگ ها برای انجام موارد (الف و ب) بالا، با هدف وحدت بخشی به تلاش ملی برای حمایت از مرزهای عراق.

به نظر می رسد دولت مرکزی عراق بنا دارد تا دامنه فعالیت سرویس های اطلاعاتی خارجی چون موساد و گروهک های تروریستی و تهدیدکننده امنیت و تمامیت ارضی کشورهای همسایه را محدود کند. البته این امر در گرو تداوم فشار ترکیه و ایران به عنوان کشورهای متاثر از این دست اقدامات مخل امنیت و حسن همجواری خواهد بود.                                                                                                                  

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.