5/5 - (2 امتیاز)

اردوغان، در نشست شورای مشورتی استانی حزب عدالت و توسعه در قونیه اعلام کرد؛ پهپاد جنگی کیزیل‌ الما اولین پرواز آزمایشی خود را در سال میلادی آتی، و روند تولید انبوه را تا پایان سال ۲۰۲۳ آغاز خواهد کرد.

پهپاد جنگی کیزیل‌ الما

رئیس جمهور ترکیه در قونیه اعلام کرد: اولین پرواز آزمایشی و تولید انبوه هواپیمای جنگی بدون سرنشین ملی کیزیل‌الما Ķızıl Elma  تا پایان سال میلادی آتی آغاز خواهد شد. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ترکیه نرخ داخلی بخش صنعتی، فناوری و دفاعی را از۲۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش داده است، گفت: “درباره جنگنده ملی بدون سرنشین کیزیل‌الما، امیدواریم تا پایان سال ۲۰۲۳ به تولید انبوه برسد.”

پهپاد جنگی کیزیل‌ الما

پهپاد کیزیل‌ المااردوغان با اشاره به اینکه همه در حال تلاشند، تا با اقدامات خود و پروژه‌هایی که اجرا کرده‌اند، پروژه قرن ترکیه را تحقق بخشند، گفت: “ما همه برنامه‌های خود از سیاست داخلی گرفته تا سیاست خارجی را با این درک انجام می‌دهیم. ما به کار خود ادامه می دهیم تا ترکیه‌ای آرام‌تر، مرفه‌تر و قوی‌تر، جایی که فرزندانمان به شهروند بودن آن افتخار کنند، از خود به جای بگذاریم.”

شایان ذکر است، پهپاد جنگی کیزیل‌ الما ، آخرین محصول شرکت بایکار است، این شرکت به واسطه سلجوق بایراکتار (داماد اردوغان)  و نیز به واسطه پهپادهای بایراکتار تی بی – ۲ به سطح قابل توجهی از شهرت و اعتبار رسید.

پرنده های مذکور نقش تعیین کننده ای در جنگ ۴۴ روزه آذربایجان و آزادسازی مناطق اشغالی داشتند، البته دامنه فروش آن به آذربایجان محدود نمی شود و تعداد مشتری های بایراکتار در سه قاره جهان از ده کشور فراتر رفته است.

همچنین در جنگ های سوریه، لیبی و اوکراین از این پهپادها استفاده رزمی شد. دیگر پهپاد در حال توسعه این شرکت، آکینجی نام دارد که قرار است، اولین پهپاد با توان رهگیری و درگیری هوائی باشد.

روند طراحی و ساخت پهپاد جنگی کیزیل‌ الما حدود سیزده سال طول کشید و در آن برخی قابلیت های جنگنده های نسل پنجمی مشاهده می شود. این پهپاد قرار است، مجموعه ای از وظایف شناسایی، حمایت نزدیک زمینی و رهگیری را بر عهده گیرد و در نیروی هوائی و دریائی ترکیه خدمت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.