ارتش جمهوری آذربایجان آماده دخالت در اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه

5/5 - (1 امتیاز)

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در یک کنفرانس بین المللی امروز بیان کرد که ارتش جمهوری آذربایجان آماده هرگونه کمک به ترکیه است.

همکاری نظامی ترکیه و آذربایجان

رئیس جمهور آذربایجان در حالی سخنان همکاری نظامی ترکیه و آذربایجان را مطرح می کرد که ارتش ترکیه در حال انجام عملیات گسترده نظامی در شمال سوریه است.

همکاری نظامی ترکیه و آذربایجان

علی اف، ضمن بررسی مسائل منطقه ای با اشاره به کمک های بسیار راهبردی ترکیه در جنگ دوم قره باغ به خصوص در منطقه شوشا، به این موضوع پرداخت که ما آماده هستیم تا از برادران ترک خود در مقابل دشمنان آنها حمایت کنیم.

رئیس جمهور آذربایجان سطح همکاری نظامی ترکیه و آذربایجان را در بالاترین حد خود ارزیابی کرده و اذعان کرد که ارتش جمهوری آذربایجان آماده هرگونه کمک و اقدام موثر برای تامین امنیت ترکیه و اقدامات نظامی آنان  در برابر دشمنان است.

وی در انتها این گونه بیان کرد که هدف اصلی همکاری نظامی ترکیه و آذربایجان ثبات منطقه ای بوده و ما برادران ترک خود را در میدان جنگ تنها نخواهیم گذاشت. این در حالی است که ترکیه از یک هفته گذشته پس از اقدامات تروریستی در استانبول، عملیات نظامی گسترده تحت عنوان پنجه شمشیر را در شمال سوریه به اجرا گذارده است.

رجب طیب اردوغان نیز عنوان کرده که این عملیات نظامی تا پایان تروریسم ادامه خواهد داشت و ارتش ترکیه آماده آغاز عملیات نظامی زمینی است.

برخی از ناظران بر این باور هستند که این عملیات نظامی ترکیه با هماهنگی برخی از کشورهای منطقه مانند ایران صورت گرفته است و حتی در برخی از سطوح عملیاتی هماهنگی های بین آنها وجود داشته است. به نظر می رسد که با ورود نظامیان آذربایجان به جنگ ترکیه با تروریست ها می تواند این معادله کمی پیچیده گردد.

پیش از این، رئیس جمهور آذربایجان از اقدامات ایران به خصوص در مورد جنگ دوم قره باغ انتقاد کرده بود و انجام مانور نظامی اقتدار سپاه را یک اقدام تهدید آمیز برای باکو ارزیابی کرده و باکو برای اعلام هرگونه استقلال و جلوگیری از تهدید نظامی شروع به انجام تمرینات نظامی در جنوب این کشور و همجوار رود ارس کرد.

پیوستن ارتش جمهوری آذربایجان به ارتش ترکیه می تواند ساخت جدید امنیتی را در منطقه و تهدیدات نوینی را متوجه یونان و ایران بکند. با این وجود، اعلام حمایت نظامی از سوی رئیس جمهور آذربایجان خود پیامی در خور توجه برای تحولات منطقه ای است. 

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.