5/5 - (3 امتیاز)

رئیس جمهور آذربایجان ضمن اشاره تلویحی به بیانیه شوشا گفت: همه بدانند که ترکیه تنها نیست و ارتش آذربایجان همیشه در کنار ارتش ترکیه خواهد بود.

پشتیبانی آذربایجان از ترکیه

پس از حملات تروریستی اخیر در ترکیه و تلاش ارتش این کشور برای تنبیه عاملین این جنایات، یعنی گروه های تروریستی (ی پ گ) و (پ ک ک) در سوریه و عراق و نیز تشدید تنش های لفظی و رزمایش های مشترک و آزمایش های موشکی بین یونان و ترکیه، رئیس جمهور آذربایجان تاکید کرد، که حامی ترکیه در هر نبردی خواهد بود و پشتیبانی آذربایجان از ترکیه ادامه خواهد داشت. این ادبیات و حمایت، می تواند حاکی از آغاز دور تازه ای، از روابط ویژه بین دو کشور باشد؛ روابطی مستحکم که با روابط ویژه بریتانیا و ایالات متحده قابل قیاس است.

پشتیبانی آذربایجان از ترکیه

همچنین، نباید از آخرین دوره اجلاس کشورهای فرانسوی زبان (فرانکوفون) غافل شد. در آن نشست، فرانسه به دلیل جانبداری عریان، بی منطق و کاملا مغایر با اصول حقوق بین الملل از ارمنستان، موجب ناخرسندی آذربایجان و ترک جلسه توسط هیات آذربایجانی شد.

 فرانسه همان کشوری است، که به یونان نیز در برابر ترکیه بال و پر می دهد و در عرف و ادبیات این کشور ترک و مسلمان دو کلمه نزدیک به هم و مقارن با دشمن ابدی اروپای مسیحی قلمداد می شود، این ذهنیت تاریخی به حدی نیرومند است که، نه دولت تحت رهبری مارین لوپن بلکه دولت بروکراتیک امانوئل مقرون نیز دست به چنین اقداماتی می زند. بی شک داشتن دشمنی مشترک چون فرانسه و ناامیدی از عدالت ورزی سازوکارهای اروپایی، می تواند ائتلاف بین آنکارا و باکو را مستحکم تر سازد.

الهام علی اف روز شنبه ۲۶ نوامبر، در یک کنفرانس بین المللی گفت: کسانی که نقشه های خائنانه علیه ترکیه دارند باید بدانند که ترکیه تنها نیست و ارتش آذربایجان همیشه در کنار ارتش ترکیه خواهد بود و پشتیبانی آذربایجان از ترکیه را همواره خواهید دید.

وی افزود: کسانی که نقشه های موذیانه ای علیه ترکیه دارند و امنیت کشور را تهدید می کنند باید بدانند که ارتش ترکیه تنها نیست، ارتش آذربایجان همیشه آماده کمک و پشتیبانی است و پشتیبانی آذربایجان از ترکیه انکار نشدنی است. همچنین ارتش ترکیه در هر شرایطی که امنیت آذربایجان را تهدید کند همواره در کنار ارتش ما ایستاده است.

 علی اف تاکید کرد: کسانی که می خواهند ما را در مرزهای ما تحریک کنند و بترسانند، نباید این را فراموش کنند. علی اف با تاکید بر اینکه جمهوری آذربایجان و ترکیه سال‌ها به عنوان متحد گام‌هایی برداشته‌اند، گفت: همکاری و فعالیت‌های مشترک ترکیه و آذربایجان با هدف تقویت ثبات در منطقه است. ما جدا هستیم.”

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به اینکه دو کشور از گذشته تا امروز روابط مستحکمی دارند، گفت: ترکیه و آذربایجان برادر، دوست و متحد هستند. سال گذشته نتایج به دست آمده را در شوش رسمی کردیم. ما با امضای بیانیه اتحاد رسما متحد شدیم. من یک بار دیگر می گویم که این رسمی شدن واقعیت است.»

شایان ذکر است بیانیه شوشا در مراسمی با حضور رؤسای جمهور دو کشور در شهر شوشا آذربایجان، با ارتقای سطح روابط ترکیه و آذربایجان به سطح اتحاد امضا شد. این بیانیه بر همکاری های دفاعی و ایجاد مسیرهای حمل و نقل جدید تاکید می کند و بر تلاش های مشترک دو ارتش در مقابله با تهدیدات خارجی و بازسازی و نوسازی نیروهای مسلح آنها تاکید دارد.

ترکیه یکی از حامیان اصلی آذربایجان در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ بین آذربایجان و ارمنستان بود که، در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد و با میانجیگری روسیه در ۱۰ نوامبر به پایان رسید. این جنگ حاوی دستاوردهای مهمی بود، از تغییر موازنه قوا در قفقاز، تا آغاز عصر پهپادها در نبردهای کلاسیک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.