تکرار سریال نگرانی آمریکا از (اس ۴۰۰) های ارتش ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

چند روز پس از آنکه ارتش ترکیه پایگاه مشترک ایالات متحده و گروه تروریستی (ی پ گ) در سوریه را هدف قرار داد، دوباره آمریکا ترکیه را به تحریم یا نابودسازی سامانه های دفاع هوائی اس – ۴۰۰ تهدید کرد.

سامانه موشکی اس 400 ترکیه

چند روز پس از آنکه ارتش ترکیه پایگاه مشترک ایالات متحده و گروه تروریستی (ی پ گ) در سوریه را هدف قرار داد، وزارت خارجه آمریکا از ترکیه خواست موشک‌های (اس-۴۰۰) ساخت روسیه خود را از بین ببرد و هشدار داد، که ادامه تعاملات صنایع دفاعی و ارتش ترکیه با روسیه ممکن است بر اساس قانون کاتسا «قانون مقابله با مخالفان آمریکا از طریق تحریم‌ها» به تحریم‌های جدید منتهی شود.

سامانه موشکی اس 400

ترکیه پیش‌تر با امضای قرارداد اولیه خود، برای خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه در سال ۲۰۱۷ که دو سال بعد تحویل داده شد، از سوی دولت دونالد ترامپ تحریم شده بود و از پروژه مشترک تولید و فروش جنگنده نسل پنجمی (اف-۳۵) لایتنینگ کنار گذاشته شد. 

این در حالی است که، یونان (دیگر عضو ناتو)، همزمان پیشرفته ترین جنگنده شرکت لاکهید مارتین و البته آمریکا و سامانه دفاع ضدهوایی روسی را در اختیار داشت و این امر از نظر پنتاگون و مقامات ناتو نگران کننده نبود.

این استاندارد دوگانه آمریکا، برای ترکیه یادآور رفتارهای مشابه بروکسل است و در آستانه انتخابات سال آتی می تواند موضع حزب (ج ح پ) را تضعیف و در مقابل به آرای حزب (م ح پ)، متحد حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان بیفزاید. 

با اینکه برخی گمانه زنی ها، این مسئله را به سخنرانی روز سه شنبه هشتم نوامبر، (هفته گذشته) خلوصی آکار (وزیر دفاع ترکیه)، در مجلس ترکیه نسبت می دهند. آنجا که وی جمله ای به ظاهر بدیهی بیان کرد: ترکیه در صورت حمله به قلمرو خود، آماده استفاده از موشک‌های دفاع هوایی خواهد بود.

همچنین، برخی دیگر از تحلیلگران این امر را به نقش دیپلماتیک و مواضع بینابینی آن در قبال جنگ روسیه در اوکراین نسبت می دهند، حتی برخی، از احتمال عملی شدن پیشنهاد ولادیمیر پوتین مبنی بر تولید مشترک هواپیمای نسل پنجمی سوخو-۵۷ روسیه در قلمروی ترکیه خبر می دهند و این تهدید ایالات متحده را منوط به آن می دانند.

 اما به نظر می رسد، موضع هماهنگ وزارت دفاع و کشور ترکیه در قبال نقش آمریکا در حوادث تروریستی اخیر ترکیه، و پاسخ آن به این حملات عامل اصلی خشم یک باره واشینگتن باشد.

سامانه موشکی اس 400

شاید لازم باشد مجددا به سخنان آکار در مجلس ترکیه دقیق شویم. وی گفت: «ما هیچ مشکلی با سامانه موشکی اس 400 نداریم. (اس-۴۰۰) در جای خود مستقر و آماده‌ استفاده است. یک مدتی زمان انتقال دارد. پس از آن، همه‌چیز ظرف یک ساعت آماده خواهد شد.اگر چنین تهدیدی به هر شکلی، ایجاد شود، پس از تصمیم‌گیری درباره اینکه پدافند هوایی کشورمان کجا باشد، آن را برمی‌داریم و از آن استفاده می‌کنیم.»

شاید، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با توجه به این بند ادعا کرده است که، استفاده ترکیه از این تسلیحات با تعهدات این کشور به عنوان متحد ناتو، همخوانی ندارد و قطعنامه مورد توافق اجلاس سران در سال ۲۰۱۶ در ورشو را که اعضا را ملزم می‌کند به عنوان مجازات پوتین بابت، الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و کمک احتمالی او به بیشتر شدن تنش‌های جدایی‌طلبانه در منطقه دونباس شرقی اوکراین، وابستگی خود به صنایع دفاعی روسیه را کاهش دهند، به‌طورمستقیم نقض می‌کند.

 اما سوال این جا است که چرا چنین مواضعی آنقدر دیر و پس از بمباران پایگاه مشترک آمریکا و گروه تروریستی (ی پ گ) اتخاذ شده است.

گفتنی است، در بحبوحه جنگ داخلی اوکراین، ترکیه بارها از متحدین خود در ناتو تقاضای فروش و یا استقرار سامانه دفاع هوایی پاتریوت و … را کرد، اما پس از شنیدن پاسخ منفی، ناگزیر به انتخاب بین تسلیحات مشابه در زرادخانه های چین و روسیه شد.

قابل ذکر است: سامانه موشکی اس 400 به دلیل تنوع در تسلیحات و قدرت بالای رادارهای مورد استفاده می‌تواند، برای سرنگونی هواپیماها، پهپادها، موشک‌های بالیستیک و کروز در برد ۴۰۰ کیلومتری و تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری استفاده ‌شود و قادر است به طور هم‌زمان، با ۳۶ هدف درگیر شود. 

سامانه دفاع هوایی (اس-۴۰۰) برای نخستین بار در فوریه ۲۰۰۷ به خدمت گرفته و اولین بار در ماه اوت بعد از آن، مورد استفاده عملیاتی قرار گرفت. این سامانه در جنگ اخیر روسیه با اوکراین، یک بار دیگر سطح کارایی و عملکرد موثر خود را نشان داد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.