آخرین گمانه زنی ها از اقدامات عراق برای جلب نظر ایران، درباره اقدامات بی ثبات کننده در منطقه شمالی آن کشور

5/5 - (1 امتیاز)

بررسی روند صلح ایران و عربستان : قرار است امروز، سه شنبه هشتم آذرماه، السودانی (نخست وزیر عراق)، در راس هیاتی بلندپایه متشکل از برخی وزرا و مسئولین نظامی و امنیتی سفری رسمی به تهران داشته باشد؛ و درخصوص پرونده های مشترک میان دو کشور با مسئولان ایرانی رایزنی خواهد کرد.

روند صلح ایران و عربستان

با توجه به مواضع اخیر توام با، نرمش عربستان سعودی در قبال ایران، احتمالا محور رایزنی های السودانی در تهران درخصوص بهبود روند صلح ایران و عربستان و ازسرگیری وساطت عراق میان این دو کشور ، مسائل امنیتی مربوط به حملات ایران به منطقه شمالی عراق (مواضع تروریست ها، حضور گروه های تجزیه طلب و تروریستی کردی مخالف نظام ایران در منطقه شمالی عراق) و دیگر مسائل امنیتی مربوط به کنترل مرزها خواهد بود.

روند صلح ایران و عربستان

شنیده ها حاکی از آن است که، توافقی که میان محمد شیاع السودانی (نخست وزیر عراق) و نچیروان بارزانی (رئیس اقلیم کردستان) منعقد شد، تشکیل یگان های مشترک متشکل از، ارتش و مرزبانی و نیروهای پیشمرگ را شامل می شود. قرار است  این یگان های مشترک، در اسرع وقت در مرزهای عراق و ایران مستقر شده و ده ها نقطه نظارت و کنترل مرزی نیز ایجاد کنند. 

همچنین منابع غیررسمی فاش کرده اند، السودانی و بارزانی توافق کردند که، هرگونه حمایت دولتی و حزبی از سوی اقلیم کردستان، از گروه های مخالف نظام ایران باید متوقف شود و تمام مقرهای سیاسی آن ها در اربیل و سلیمانیه باید بسته شود. همچنین آنها بر سر بازرسی اردوگاه های کردهای ایرانی و نظارت مستقیم سازمان ملل بر اداره اردوگاه ها توافق کردند.

به نظر می‌رسد، سفر اخیر سردار قاآنی به عراق و احتمال حمله زمینی قوای مسلح ایران به منطقه شمالی عراق در کنار ده ها سند متقن ارائه شده از طرف تهران به بغداد، دولت محلی منطقه شمالی را ناچار به چنین کرنش کرده است، چرا که از دهه هفتاد قرن گذشته، زمینه انتقال و حمایت از گروه های تجزیه طلب کرد ایرانی در سلیمانیه، اربیل و دهوک آغاز شد و همزمان با جنگ هشت ساله ایران و عراق در دهه هشتاد میلادی شدت گرفت. در طی تمامی این سال ها، سیاست دولت مرکزی سکوت و راهبرد دولت محلی منطقه شمالی حمایت از این گروهک های تروریستی بوده است.

البته بر کسی پوشیده نیست که، سرکردگان منطقه شمال عراق، که ید طولانی در مزدوری و  واگذاری هستی و حیثیت خود به سرویس های امنیتی بیگانه دارند، از گروهکهای تروریست کرد ایرانی، بعنوان اهرم فشاری بر علیه جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران و کردهای کشورمان استفاده می کنند و در این بین نیز در دوره متشنج پس از حادثه منا تا به امروز، نباید از نقش کنسولگری عربستان سعودی نیز غافل ماند.

 بدون تردید، حتی یک نفر از اعضای گروهکهای تروریست کردی، جرات نداشته و ندارند بدون چراغ سبز پشت پرده بارزانی ها،به خاک ایران حمله کنند و حال که روند صلح ایران و عربستان جدی می شود، میتوان انتظار داشت که، ارباب سعودی قلاده بارزانی ها را تنگ تر کند.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.