روند مثبت مذاکرات استکهلم و آنکارا در خصوص پیوستن سوئد به ناتو

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از نتایج تبعی حمله روسیه به اوکراین، خروج کشورهای حوزه اسکاندیناوی، از انفعال و اعلام پایان سیاست بی طرفی بود.

مذاکرات استکهلم و آنکارا

روند مذاکرات استکهلم و آنکارا : خاورمیانه منطقه متنوعی است که، علی رغم ثروت در منابع و کثرت در داشته ها، اسیر جنگ های بی پایان و البته عبث برای مردمانش شده است. به رغم اشتراکات ریز و درشت، بهانه برای به جان هم افتادن زیاد است. اکنون نیز محوری تازه از بحران در چهار کشور ایران، ترکیه، سوریه و مخصوصا عراق باز شده است.

مذاکرات استکهلم و آنکارا

این دو کشور حوزه اسکاندیناوی پس از مخالفتی کوتاه و بی نتیجه، روند مذاکره برای جلب نظر مساعد آنکارا را آغاز کردند. اهمیت این دور از مذاکرات به خصوص بین سوئد و ترکیه بیشتر بود؛ چرا که مسئولین و دیپلمات های این دو کشور، سیاهه بلندی از تنش های لفظی و بعضا ادبیات خارج از عرف دیپلماتیک دارند، که نمونه بارز آن اظهارات مولود چاووش اوغلو، در برابر اظهارات همتای سوئدی خود بود. همچنین بارها مقام های ترکیه‌ای تاکید کرده‌اند، تا زمانی که تمام مفاد توافقنامه آنکارا با سوئد و فنلاند مبنی بر عدم همکاری با گروه های تروریستی کُردی و استرداد اعضای آنها محقق نشود، اجازه پیوستن دو کشور حوزه اسکاندیناوی را به ناتو نمیدهند.

به تازگی  «توبیاس بیلستروم» وزیر خارجه سوئد، اعلام کرد: که به همراه فنلاند پیشرفت های چشمگیری در توافق با ترکیه برای پذیرش عضویت در ناتو کسب کرده‌اند. بیلستروم، اظهار کرد که، به همراه فنلاند پیشرفتهای خوبی در توافق با ترکیه برای عضویت در ناتو به دست آورده‌اند. وی افزود: ما روز گذشته نشست های دو جانبه بسیار خوبی بین، سوئد با ترکیه و فنلاند داشتیم. احساس من بعد از آن نشست این بود که، پیشرفتی حاصل شده است و ما رو به جلو حرکت می‌کنیم.

در صورت پذیرش عضویت این دو توسط ترکیه، روسیه دچار بحران فراگیری خواهد شد، چرا که خط تماس ناتو با مرزهای روسیه افزایش چشمگیری خواهد یافت و ظرفیت های اقتصادی و استعداد نظامی روسیه، فاقد توان لازم برای قرار گرفتن تحت چنین فشار فزاینده ای است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.