تماس تلفنی چاووش اوغلی با دبیر کل ناتو در خصوص گروه های تروریستی کردی مستقر در شمال سوریه

ثبت امتیاز

وزیر امور خارجه ترکیه طی تماس تلفنی با دیرکل ناتو خواستار پایان حمایت غرب به خصوص ایالات متحده آمریکا از گروه های مسلح کردی در شمال سوریه  شد.

درخواست پایان حمایت غرب از YPG

درخواست پایان حمایت غرب از YPG ،محوریت تماس چاووش اوغلی با دبیر کل ناتو بود. بر اساس گزارش خبرگزاری های دولتی ترکیه، وزیر امور خارجه ترکیه از نگرانی های این کشور در خصوص امنیت ملی صحبت کرده و به طور جدی از لزوم پایان حمایت  غرب از YPG شده است. اقدامات تروریستی گروه های مسلح کردی علیه ترکیه باعث شده تا این کشور عملیات نظامی گسترده ای را در شمال سوریه آغاز کند.

حمایت غرب از YPG

بر اساس تحلیل مقامات امنیتی و نظامی ترکیه این گروه تروریستی تحت حمایت آمریکا قرار دارد و از سلاح های آنان بر علیه امنیت ترکیه بهره برداری می کنند. این در حالی است که بر اساس ادعای مقامات امنیتی ترکیه این کشور در روز گذشته طی عملیات نظامی آمریکا برای کشتن رهبر داعش نقش حمایتی داشته است.

به نظر می رسد که نوعی استاندارد دو گانه در ساختار ناتو به وقوع پیوسته است و این ساختار امنیتی نمی تواند تعادل و سیاستگذاری حمایتی کاملی برای اعضا در برابر رفتارهای امنیتی و تنش های آنان ایجاد کند.

لذا، این هشدار وزیر امور خارجه ترکیه نشان دهنده عمق تنش و شکاف در نهاد امنیتی غرب (ناتو) است. با این وجود، سنتکام در تلاش است تا با بهره گیری از ظرفیت های کشورهای همراه توان نظامی و عملیاتی خود را در غرب آسیا تقویت کند. به گونه ای که این نیروی نظامی، عمدتا به دنبال اثرگذاری بر ساختار سیاسی و امنیتی منطقه بوده و حتی ماجراجویی های را برای شکل دادن به تنش در منطقه پیگیری می کند. روشن است که شکاف منطقه ای اوج خواست سیاست های غرب در منطقه است.  

همچنین ببینید

توسعه روابط ترکیه و اسرائیل

پذیرش استوارنامه سفیر اسرائیل توسط رجب طیب اردوغان

توسعه روابط ترکیه و اسرائیل / دکتر حامد روشن چشم، تحلیل گر ارشد مسائل ترکیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.