نقش ترکیه در کشته شدن رهبر داعش در شهر درعا

ثبت امتیاز

کشته شدن رهبر داعش

عملیات نظامی سنتکام در 30 نوامبر 2022 در منطقه درعا سوریه منجر به کشته شدن رهبر داعش، ابو الحسن القریشی شد. این اقدام نظامی سنتکام بواسطه مجموعه ای اقدامات اطلاعاتی و همکاری با کشورهای پیرامون در حال جنگ با داعش بوده است. این در حالی است که ترکیه ادعا کرده است که این کشور نقش پشتیبانی در این عملیات داشته است.

کشته شدن رهبر داعش

پیش از این ترکیه یکی از کشورهای بود که برای سرنگونی رژیم اسد در سوریه کمک های لجیستکی و حتی خرید نفت را از داعش انجام می داد.

نقش نیروهای مسلح ترکیه در کشته شدن رهبر داعش و اعلام رسمی آن می تواند باعث چرخش اهداف داعش در منطقه به سمت ترکیه گردد. این در حالی است که فرماندهی سنتکام از همکاری کشورهای منطقه در این عملیات سخن گفت اما به طور مشخص به هیچ کشوری اشاره نکرده است. 

به نظر می رسد که اعلام این نقش از سوی ترکیه دارای اهداف منطقه ای مشخص است. چرا که ترکیه همواره نگران اقدامات گروه های تروریستی از شمال سوریه بوده است.

فارغ از ابعاد مختلف این همکاری ارتش ترکیه در کشته شدن فرمانده داعش، به نظر می رسد که گروه ترویستی داعش برای پاسخ به حملات نیروهای مسلح کشورهای مداخله کننده به رهبر این گروه تروریستی به دنبال انجام عملیات های نظامی به آن کشورها در راستای ایجاد رعب و وحشت باشد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.