نگاهی به عملیات هلاکت رهبر جدید داعش

5/5 - (1 امتیاز)

با مرگ آخرین رهبر داعش در سال میلادی جاری، گمانه زنی ها در مورد حیات این گروه در شامات و علل و نتایج آن زده می شود.

مرگ آخرین رهبر داعش

امروز پنجشنبه، اول دسامبر (۲۰۲۲) ، مرگ آخرین رهبر داعش، ابوحسن هاشمی قریشی اعلام شد. ابوعمر مهاجر (سخنگوی گروه داعش در سوریه)، روز چهارشنبه با انتشار یک فایل صوتی، مرگ رهبر این گروه را تایید کرد؛ همچنین در بیانیه صوتی این گروه تروریستی آمده است که، وی در «نبرد با دشمنان خدا» کشته شد، اما از ارائه جزییات بیشتر اجتناب به عمل آمده است.

مرگ آخرین رهبر داعش

آنچه واضح است این است که، برخلاف عملیات به هلاکت رساندن ابوبکر البغدادی، ارتش ایالات‌متحده در این عملیات نقشی نداشته است. سخنگوی ارتش آمریکا گفت که، او در اواسط ماه اکتبر در عملیاتی به دست «ارتش آزاد سوریه»، یک گروه التقاطی متشکل از جناح های شورشی مخالف دولت بشار اسد، در درعا شهری در جنوب غربی سوریه و نزدیک به اسرائیل کشته شده است.

ابوحسن، دومین سرکرده داعش است که، در سال ۲۰۲۲ کشته می‌شود. رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیش از این در ماه فوریه، کشته شدن ابوابراهیم الهاشمی القرشی، سرکرده پیشین این گروه، را تایید کرده بود. ابوبکر البغدادی، سَلَف او، نیز سال ۲۰۱۹ در شهر ادلب سوریه جان باخت. او در جریان حمله مستقیم نیروهای آمریکایی کشته شد.

ابوحسن هاشمی قریشی، در ماه مارس بعد از آنکه سَلَف او خود را در جریان یورش نیروهای آمریکایی در شمال غربی سوریه منفجر کرد، به رهبری این گروه رسید. همانند موارد قبلی و سنت این گروه، ابو حسن همانند ابوحسین حسینی قریشی هم لقب این فرد باید باشد و به احتمال زیاد نام واقعی او چیز دیگری باید باشد. 

به عنوان جانشین رهبر قبلی داعش نام برد، که به نظر می رسد لقب جنگی او باشد. تاکنون هیچ یک از کشورها و گروه های دخیل و ذی نفع، نام واقعی، ملیت یا پیشینه این فرمانده جدید داعش را افشا نکرده‌اند. ابوحسن که، هرگز بیانیه ای به عنوان رهبر داعش منتشر نکرده بود، نتوانست در دوره خود تهدیدات موحش سابق را علیه مردم منطقه به عمل آورد.

پیش از این، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت: «ما از خبر حذف یک رهبر دیگر داعش از صفحه روزگار استقبال می کنیم.» اما نه او و نه هیچ کس دیگری توضیح نداد، چرا رهبر داعش به جای اینکه در مناطق مرزی عراق و سوریه باشد، در درعا، شهری در جنوب غربی سوریه بوده است.

 می دانیم که این گروه در سال ۲۰۱۹ از آخرین ناحیه تحت کنترل خود رانده شد، اما سازمان ملل در ماه ژوئیه اخطار داد که تهدید این گروه ادامه دارد. داعش برای یک دوره ناحیه ای به وسعت ۸۸ هزار کیلومتر مربع از شرق عراق تا غرب سوریه را تحت تصرف داشت، جایی که با مشتی آهنین بر تقریبا هشت میلیون نفر حکم می راند.

 تخمین زده می شود که، داعش در سوریه و عراق شش تا ده هزار جنگجو داشته باشد که، اغلب در نواحی روستایی مستقرند و به حملات جسته گریخته، شبیخون و بمبگذاری جاده ای ادامه می دهند. 

زیرگروه های داعش در منطقه هم سرمنشاء تهدیدهایی در سایر مناطق تحت مناقشه جهان هستند. سازمان ملل گفت: سازمان یافته ترین شبکه مرتبط با داعش در افغانستان، سومالی و حوضه دریاچه چاد فعال است.

سرهنگ جو بوچینو (سخنگوی سنتکام)، در نخستین ساعات روز پنجشنبه، «داعش» را همچنان یک تهدید برای منطقه خاورمیانه خواند. او تاکید کرد که، ارتش ایالات متحده و هم‌پیمانان این کشور همچنان بر شکست کامل داعش متمرکزند. اما به نظر می رسد که در عمل، ائتلافی برای مبارزه میدانی با این سرطان خفته در منطقه نباشد.

همچنین منابع ترکی اعلام کرده اند، ترکیه در عملیات مرگ آخرین رهبر داعش مشارکت داشته است. با توجه به محل این عملیات و روابط ترکیه با ارتش آزاد سوریه، به نظر می رسد، مشارکت ترکیه در سطح اطلاعاتی بوده است. 

همچنین بایستی توجه داشت که خبر مرگ آخرین رهبر داعش ، به هیچ وجه خبر خوبی برای گروه تروریستی (ی پ گ) نیست، چرا که این گروه تروریستی تداوم موجودیت خود را به مبارزه با گروه تروریستی دیگر، یعنی داعش زده بود. 

و حال داعشی تضعیف شده و رانده شده به خرابه های جنوب شرق سوریه، چه ضرورتی برای تداوم حمایت های مالی، تسلیحاتی و دیپلماتیک از عبدی و تروریست های تحت امرش باقی می گذارد؟

 شاید تنها برگ برنده عبدی، زندانیان داعشی و خانواده های اروپایی باشد که، به داعش گرویده بودند و اکنون در شمال سوریه در اردوگاه هایی اسیرند. افرادی که کشورهای متبوع شان حاضر به پذیرش شان نیستند و عمدتا در اثر جهاد نکاح صاحب چندین بچه از پدرانی ناشناس اما هم باور هستند. 

به نظر می رسد، گروه (ی پ گ) همانند موجودیت های توتالیتر، برای بقای خود به دشمنی نیرومند و پروپاگاندای نیرومند برای مظلوم نمائی و دشمن تراشی نیاز دارد. به نظر می رسد این اتفاق اثر جنبی مثبتی در مبارزه آنکارا با (ی پ گ) هم داشته باشد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.