چالش جدید حول امکان ارائه پاتریوت به اوکراین

4.5/5 - (2 امتیاز)

پس از مود جدید گمانه زنی ها و تهدیدات چندجانبه بین اوکراین، روسیه، لهستان، آمریکا و آلمان، بالاخره سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: ایالات‌متحده در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای ارائه باتری‌های پاتریوت به اوکراین ندارد.

بررسی امکان ارسال پاتریوت به اوکراین

 

اوکراین سامانه های دفاع ضدهوایی ساخت دوران شوروی و روسیه را در اختیار دارد، تسلیحاتی که در برابر روسیه فاقد کارایی هستند و به همین دلیل به دنبال خرید گزینه غیرروسی و به ویژه آمریکایی یعنی پاتریوت است. سامانه ای که در اختیار لهستان، همسایه عضو ناتوی اوکراین قرار دارد. 

ارسال پاتریوت به اوکراین

میدانیم که سامانه دفاع هوایی پاتریوت ساخت آمریکا متشکل از یک، موشک رهگیری هوایی و یک سامانه راداری برای رهگیری کلاهک‌های موشک‌های بالستیک و کروز است.

پس از تهدید علنی مدودف، درباره هدف قرار دادن هر سامانه پاتریوتی که در قلمروی اوکراین باشد، پت رایدر (سخنگوی پنتاگون) در نشست خبری به خبرنگاران عنوان کرد: در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای ارسال پاتریوت به اوکراین نداریم، اما دوباره به این بحث‌ها ادامه خواهیم داد.

رایدر افزود: «مذاکرات ادامه خواهد داشت. زمانی که در این زمینه چیزهای بیشتری برای اعلام داشته باشیم، مطمئناً این کار را خواهیم کرد.» پیش از این، ینس استولتنبرگ (دبیرکل ناتو)، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که، ناتو در حال مذاکره درباره احتمال ارسال پاتریوت به اوکراین است.

در پاسخ به گمانه زنی ها در خصوص ارسال پاتریوت به اوکراین، دیمیتری مدودف، یار غار پوتین و نائب رئیس شورای امنیت ملی روسیه، نسبت به هدف قرار دادن سامانه های پدافند پاتریوت در صورت اقدام ناتو برای ارائه آن به اوکراین هشدار داد.

 مدودف افزود: اگر پیمان ناتو سامانه‌های پاتریوت را در اختیار اوکراین قرار دهد، این سامانه‌ها هدفی مشروع برای نیروهای روس خواهند بود.

 وی با اشاره تلویحی به سخنان ینس استولتنبرگ (دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی)، به این مضمون که ما تمایل کی یف، برای پیوستن به ناتو را ارزیابی می‌کنیم اما در حال حاضر اولویت اصلی، حمایت نظامی از این کشور است. تاکید کرد که، روسیه در این‌باره بیش از این شکیبائی نخواهد کرد.

هفته گذشته، وزیر دفاع لهستان از طرح دولت آلمان برای تقویت جناح شرقی ناتو، با ارسال سامانه های پاتریوت به لهستان استقبال کرد. اما اندکی بعد این مقام لهستانی به طور غیرمنتظره ای اعلام کرد که، برلین بهتر است این سلاح ها را به اوکراین ارسال کند.

برخی از تحلیلگران ناتو، امکان واگذاری پاتریوت های لهستان به اوکراین را بررسی کرده بودند، چیزی مشابه طرح شکست خورده انتقال جنگنده های لهستان به اوکراین و دریافت جنگنده های آمریکائی برای جایگزینی.

در این خصوص، «ماتئوش موراویسکی»، نخست وزیر لهستان اعلام کرد: این کشور آماده استقرار سامانه پدافند هوایی پاتریوت آلمان در خاک خود است. نخست وزیر لهستان، از امتناع این کشور برای دادن برخی تسلیحات نظامی خود به ارتش اوکراین خبر داد. 

نخست وزیر لهستان امروز سه شنبه اعلام کرد که، این کشور سامانه های دفاع هوایی پاتریوت خود را در اختیار اوکراین قرار نمی دهد. این در حالی است که ،مقامات آلمان پیش تر اعلام کرده بودند که، قصد استقرار سامانه های پاتریوت خود در لهستان را دارند، نخست وزیر لهستان بیان داشت، اگر آلمان این تسلیحات را به اوکراین نفرستد، لهستان می تواند سامانه های دفاع هوایی پاتریوت را از این کشور دریافت کند.

این کش و قوس ها بین برلین و ورشو بود که، «کریستین لامبرشت» وزیر دفاع آلمان در واکنش اعلام کرد که، استقرار این سامانه ها در لهستان بخشی از پدافند هوایی یکپارچه ناتو است و باید در قلمرو ناتو مستقر شوند. عدم پذیرش آنها از سوی لهستان موجب تنش میان ورشو و برلین خواهد شد.

به نظر می رسد، ادعای خسارت لهستان از آلمان بخاطر اشغال در دوره جنگ جهانی دوم، در کنار طولانی شدن جنگ اوکراین و عدم تاب آوری جوامع اروپائی و حتی ایالات متحده در باب حمایت مستمر از اوکراین، شکاف های متنوعی را در جبهه مقابل روسیه عیان خواهد کرد.

همچنین همزمانی بحران بر سر ارسال پاتریوت به اوکراین و فشارهای جدید آمریکای پسا انتخابات به ترکیه در باب سامانه های (اس -۴۰۰) خریداری شده توسط ترکیه، شکافی عمیق را در منتهای شرقی ناتو ایجاد می کند. شکافی که حمایت آمریکا از گروه تروریستی (ی پ گ) و نیز عدم تامین نیازهای تسلیحاتی ترکیه و توجه ویژه به ارتش یونان آن را بیش از پیش عمیق خواهد کرد.

همچنین ببینید

مولود چاووش‌اوغلو

نگاهی به رایزنی‌های مولود چاووش‌اوغلو در حاشیه اجلاس اکو در ازبکستان

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در حاشیه اجلاس وزاری خارجه اکو در ازبکستان با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.