روسیه و تغییر ماهیت بازیگری ترکیه در سوریه

5/5 - (1 امتیاز)

به نظر می رسد مواضع کرملین نسبت به میزان و چگونگی مداخله ترکیه در سوریه در حال تغییر است، این چرخش به سمت ترکیه را باید حاصل از جنگ اوکراین و آثار تبعی آن بر روسیه دانست.

بررسی محور مذاکرات روسیه و ترکیه

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روسیه و مرد مورد اعتماد پوتین، در خصوص احتمال دیدار رجب طیب اردوغان و بشار اسد گفت: «هنوز چنین چیزی مطرح نیست اما احتمال آن وجود دارد. ولادیمیر پوتین از برقراری چنین دیداری خوشحال خواهد شد و روسیه آماده مشارکت در فراهم شدن این رویداد است».

مذاکرات روسیه و ترکیه

اگر نگاهی به پیشینه تعاملات و توافقات آنکارا و مسود پیرامون سوریه بنگریم، می توانیم بگوئیم که در نشست آستانه در سال ۲۰۱۷، ترکیه، روسیه و ایران تصمیم گرفتند 4 “منطقه کاهش تنش” در منطقه غیر تحت کنترل رژیم اسد ایجاد کنند.

دولت اسد با حمایت هوایی و دیپلماتیک روسیه، به روند پیشروی خود ادامه داده و سه منطقه از چهار منطقه را تحت کنترل دولت مرکزی سوریه درآورد و به سمت ادلب حرکت کردند.

اگرچه ترکیه در سپتامبر ۲۰۱۸ به توافق دیگری برای تقویت آتش بس با روسیه دست یافت، اما حملات در ماه مه ۲۰۱۹ دوباره تشدید شد. پس از مذاکرات روسیه و ترکیه و توافق جدید دو کشور در ۵ مارس ۲۰۲۰، آتش بس تا حد زیادی حفظ شده است. تقریباً دو میلیون غیرنظامی که در طول دوره ۲۰۱۷-۲۰۲۰ از حملات فرار کردند، مجبور شدند به مناطق نزدیک به مرز ترکیه مهاجرت کنند.

بازیگری ترکیه

این مهاجرین عمدتا عرب، ترکمن و کردهای غیرمعارض با آنکارا و دولت مرکزی سوریه هستند. پس از پاکسازی مناطق مرزی سوریه با ترکیه از لوث گروه تروریستی ی پ گ، احتمالا برنامه اسکان آنها در مناطق مذکور اجرائی شود.

 به نظر می رسد این امر محور مذاکرات روسیه و ترکیه برای معامله ای در خصوص آینده سوریه و اوکراین باشد، اکنون که جو بایدن پس از فشارهای فزاینده اقتصادی و دیپلماتیک می خواهد پوتین را به مذاکره و امتیازگیری وادارد، توافق این دو همسایه اوراسیائی می تواند عرصه بازیگری پوتین در نشست احتمالی با بایدن را کمی بهبود بخشد و کسب حمایت یک عضو ناتوچیزی نیست که پوتین از آن به سادگی بگذرد.

 به همین سبب هر چه به زمستان نزدیک تر شویم، احتمال شنیدن خبرهای داغ از شمال سوریه بیشتر مي شود. احتمالی که مرگ خلیفه داعشی نیز می تواند به احتمال تحقق آن کمک کند، چرا که ی پ گ در حال از دست دادن ماسک مبارزه با داعش و گزاره پرتکرارشان “اگر ما تروریست و بد هستیم، داعش از ما بدار است” را از دست می دهند. اکنون اروپا نگران حملات داعش و موج پناهجویان سوری نیست، بلکه به فکر سوخت برای زمستان و ادامه جنگ اوکراین است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.