آخرین تحولات میدانی و دیپلماتیک پیرامون شمال سوریه

5/5 - (1 امتیاز)

سخنرانی اردوغان در شانلی اورفا و خبر پایان عملیات مشترک ارتش ایالات‌متحده با تروریست های ی پ گ، دو خبر مهم این روزها در خصوص آخرین تحولات منطقه شمالی عراق هستند.

توقف همکاری آمریکا با ی پ گ

پس از آنکه مدت ها تنش بین آنکارا و واشینگتن، بالاخره سخنگوی سنتکام از توقف همکاری آمریکا با ی پ گ در سوریه خبر داد.

دیروز بود که شورای امنیت ملی ترکیه تأکید کرد هرگز به گروه‌های تروریستی اجازه هیچ‌گونه فعالیتی در منطقه را نخواهد داد، پس از آن، سخنگوی سنتکام گفت: «عملیات خود را با نیرو‌های دموکراتیک سوریه علیه داعش متوقف کرده‌ایم.» وی گفت که البته ی پ گ می تواند به گشت زنی و تلاش برای حفظ امنیت خود ادامه دهد، همچنین او داعش را همچنان خطری برای منطقه و جهان تلقی کرد.

توقف همکاری آمریکا با ی پ گ

به نظر می رسد پس از مشاهده قاطعیت ترکیه در تنبیه مسببین عملیات های تروریستی اخیر و تحولات میدانی ایالات متحده رویکردی دیپلماتیک و آشتی جویانه در قبال ترکیه پیش گرفته است، چندی پیش بود که پس از هدف قرار دادن مرکز فرماندهی مشترک آمریکا و ی پ گ توسط ترکیه، «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در نشستی مطبوعاتی در کاخ سفید گفت: «واشنگتن در روز‌های گذشته شاهد حملات هوایی ترکیه به شمال سوریه بوده است، اما مشاهده نشده که ارتش ترکیه دستور توقف حملات هوایی را صادر کند».

جالب است که کربی در آن نشست مطبوعاتی به تداوم همکاری های آمریکا با ی پ گ تاکید کرده بود و امروز سخنگوی سنتکام توقف همکاری آمریکا با ی پ گ را اعلام کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در جریان سفر اخیرش به استان شانلی اورفا در روز شنبه گذشته، در انتقاد از سیاست آمریکا در حمایت از ی پ گ گفت که «از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر آمدند و در نزدیکی مرزهای ما از تروریسم حمایت می‌کنند». 

اردوغان اکید کرد که مردم اورفا، چشمان خود شاهد هستید که در مرزهای جنوبی ما علیه ترکیه جنگ نیابتی به راه انداخته‌اند. وی وعده تکمیل دیوار مرزی سی کیلومتری در این منطقه را داد و از ادامه سیایت ساخت حصارهای مرزی خبر داد و گفت: «ترکیه دیگر ترکیه قدیمی نیست که به حملات تروریستی پاسخی ندهد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.