نقشه خراب کنی به نام بشار؛ نگاهی به بازی های سیاسی بین ترکیه و سوریه

5/5 - (4 امتیاز)

هر چه به انتخابات پیش روی ترکیه و فصل داغ شدن نطرسنجی زدیم می شویم، مقامات ترکیه بیش از پیش به تنش زدائی از روابط سوریه و ترکیه و تهیه خوراک برای مناظرات و رقابت های انتخاباتی می روند، اما به نظر می رسد بشار اسد تمایلی به ایفای نقش در چنین میدانی ندارد.

بررسی سطح روابط سوریه و ترکیه

پس از دیدار اردوغان با عبدالفتاح السیسی فرعون جدید مصر در افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بود که دوباره احتمال تنش زدائی و فتح باب گفتگو بین آنکارا و دمشق داغ شد. مجاری رسمی و تحلیلی ترک، اعلام کردند که به دنبال رفع کدورت ها و بهبود روابط سوریه و ترکیه و تدارک ملاقاتی بین رییس جمهور دو کشور هستند تا این دو بعد از ۱۱ سال با یکدیگر ملاقات کنند.

روابط سوریه و ترکیه

اما خونسردی رندانه بشار اسد و پاسخ منفی طرف سوری به ترکیه و موکول کردن آن به پس از انتخابات سال اتی ترکیه، نقشه های حزب حاکم را به هم ریخت. 

دولت ترکیه به دلیل وانتخابات و فرار از تنگناهای اقتصادی و سیاسی، تحرکات گسترده ای برای رفع اختلاف با کشورهای منطقه همچون عربستان و امارات و حتی رژیم صهیونیستی داشته است. اما مورد مصر و سوریه بسیار متفاوت تر از موارد مذکور است.

علی رغم دیدار اردوغان و سیسی، اختلافات شدیدی بین دو کشور مصر و ترکیه به ویژه در موضوع لیبی و حمایت از گروه اخوان المسلمین توسط آنکارا وجود دارد. همچنین دمشق بارها اعلام کرده که نسبت به اقدامات آنکارا خوش بین نیست. به نظر می رسد دمشق در حال حاضر از سطح روابط سوریه و ترکیه و صرف همکاری های استخباراتی راضی است، اما طرف مقابل، به دنبال بالا رفتن سطح دیدارها است.

اسد دیگر فولاد آبدیده شده است و آن جوان گسیل شده به اروپا نیست که وظیفه اش دوری از سیاست و موطن بود، ا به دنبال اقدامات عملی است ومی گوید: نمی توان قضاوت کرد که موضع ترکیه جدی است و یا صرفا فقط یک مانور سیاسی می باشد.

تاکید سوریه بر لزوم خروج نیروهای نظامی ترکیه اولین پیش شرط دمشق است. و سرنوشت و محل اسکان پناهجویان سوری مستقر در ترکیه شاید مهم ترین هدف میدانی آنکارا. همچنین اقدامات بحران آفرین گروه تروریستی ی پ گ و تلاش آنها برای برهم زدن روابط سوریه و ترکیه نیز مولفه ای جنبی است که مانع از بهبود امور حتی در پس از انتخابات ترکیه می شود.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.