5/5 - (2 امتیاز)

دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی عنوان کرده است که این سازمان در حال بررسی اطلاعات موجود درباره موضوع استفاده از پهپاد های ساخت ایران توسط روسیه در جنگ اوکراین است.

احتمال استفاده از پهپاد های ساخت ایران توسط روسیه

چندی پیش بود که آنتونیو گوترش،  دبیر کل سازمان ملل متحد، در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود که فروش یا ارسال پهپادها یا موشک‌های بالستیک ایران- با برد بیش ۳۰۰ کیلومتر نیازمند صدور مجوز از سوی شورای امنیت سازمان ملل است. 

پهپاد های ساخت ایران

اکنون نیز وی در گزارشی نوشته است که این سازمان در حال بررسی اطلاعات موجود درباره موضوع استفاده از پهپاد های ساخت ایران توسط روسیه در جنگ اوکراین است.

انگلستان، فرانسه، آلمان، آمریکا و اوکراین مدعی هستند که ارسال پهپاد های ساخت ایران به روسیه، ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ است که توافق هسته‌ای ایران را تضمین می‌کند. کشورهای مذکور از سازمان ملل متحد خواسته‌اند که کارشناسان خود را برای بررسی پهپادهای به کار گرفته شده در جنگ به اوکراین اعزام کند.

البته روسیه به عنوان کشور به کار برنده احتمالی این تسلیحات و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، با این کشورها مخالف است و استدلال می‌کند که هیچ مأموریتی برای آنتونیو گوترش برای اعزام کارشناسان سازمان ملل به اوکراین برای بررسی منشأ پهپادها تعیین نشده است.

ایران ارسال پهپادها به روسیه را در برهه زمانی جنگ اوکراین و استفاده از آنها علیه اوکراین را تکذیب می‌کند و روسیه نیز بارها استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را رد کرده است. هنوز برنامه سفر گوترش به منطقه و جزئیات بیشتری به رسانه ها گزارش نشده است.

به نطر می رسد چنین اقداماتی نمی تواند اثر روشنی بر سرنوشت جنگ اوکراین بگذارد اما می تواند بهانه ای برای اعمال تحریم های جدیدی علیه ایران و روسیه شود. دو کشوری که شاهد بیشترین تحریم های غرب بوده اند و به مرور راه کنار آمدن با آن را آموخته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.