5/5 - (1 امتیاز)

رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد تا زمانی که ترکیه اقدامات بی ثبات کننده خود را در منطقه متوقف نکند، با فروش جنگنده به ترکیه و همچنین فروش کیت ارتقای اف-۱۶  مخالفت خواهد کرد.

مخالفت آمریکا با فروش جنگنده به ترکیه

رابرت منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، روز چهارشنبه هفتم دسامبر اعلام کرد با فروش جنگنده به ترکیه موافقت نخواهد کرد.

فروش جنگنده به ترکیه

منندز، با بیان اینکه متن نهایی قانون مجوز دفاع ملی ۲۰۲۳  یک پیروزی برای ترکیه نبود، افزود: برخلاف برخی ادعاها، این یک پیروزی برای ترکیه نیست. من به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا، تا زمانی که اردوغان سوء استفاده‌های خود را در منطقه متوقف نکند، فروش جنگنده به ترکیه را تایید نخواهم کرد. 

منظور منندز از قانون مذکور، امکان تبدیل مشارکت در تولید و قرارداد خرید جنگنده هاب نسل پنجمی اف-۳۵ لایتینیگ ترکبه با خرید نسل جدید از جنگنده های نسل چهارمی اف -۱۶ بایتینگ فالکن به اضافه کیت های بروزرسانی برای جنگنده های فعلی ارتش ترکیه بود.

شایان ذکر است تیم رسانه ای دولت ترکیه پس از اطمینان از شکست در پروژه اف-۳۵ قرارداد مذکور با ایالات متحده را به عنوان یک پیروزی برای ترکیه نشان می داد. و اشاره منندز به سناتورهای است که فریب ابن بازی رسانه ای ترکیه را خورده اند، سناتورهای عمدتا جمهوری خواه و منتقد دولت بایدن.

به نظر می رسد دولت و مجلسین آمریکا بازی جدیدی با کارت تسلیحات شروع کرده اند تا از طریق آن، همزمان عملیات ترکیه در شمال سوریه و انتخابات پیش روی ترکیه را مورد اثر قرار دهند. البته بازی با اف-۱۶ در خاورمیانه مسبوق به سابق است. 

در خاورمیانه و در همسایه شرقی ترکیه (ایران)  در بین سال‌های ۱۹۷۶ و ۱۹۷۷ میلادی سفارش تولید ۱۶۰ فروند از جنگنده اف-۱۶ بلاک۳۰ را به همراه حق سفارش ۱۴۰ فروند دیگر به شرکت جنرال داینامیکس ابلاغ کرد که با موافقت طرف آمریکایی‌ها، مراحل اولیه این معامله نیز انجام گرفت،  اما این قرارداد لغو شد و اف-۱۶ های مذکور هیچ وقت به ایران تحویل داده نشد. و برخی گمانه زنی ها حاکی از واگذاری آنها به ارتش رژیم صهیونیستی است.

شایان ذکر است اف-۱۶ به‌عنوان یک جنگنده سبک و ساده و ارزان برای نیروی هوایی آمریکا طراحی شده که بتوان شمار بسیاری از آن را در اختیار داشته و از این طریق برتری هوایی را به دست آورد. 

تا به امروز ۲۵ کشور از این هواپیما استفاده می‌کنند که شامل همسایگان ایران (ترکیه، امارات متحده عربی، بحرین، پاکستان و این اواخر عراق) هم می شود. همچنین مدل‌هائی از آن در ژاپن و ترکیه هم تولید می‌شود.

در سال ۲۰۰۹ در مجموع ۲۳۰۹ فروند اف-۱۶ در کشورهای مختلف جهان عملیاتی بوده‌اند که این رقم بیشتر از هر هواپیمای جنگی دیگر است و به این معنا است که ۱۵ درصد از کل هواپیماهای جنگی جهان را اف-۱۶ها تشکیل می‌دهند. این جنگنده در مقایسه با دیگر جنگنده‌های مشابه، اقتصادی و مقرون به صرفه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.