اروپا ترکیه را متهم به اخلال در دریافت انرژی می کند

5/5 - (3 امتیاز)

مقامات غربی، ترکیه را به اخلال در عرضه نفت خام دریای سیاه متهم می کنند و تاکید دارند دلیلی برای ممانعت ترکیه از حرکت نفتکش های حامل نفت قزاقستان مشاهده نمی کنند.

ممانعت ترکیه از حرکت نفتکش های حامل نفت قزاقستان

به گزارش فایننشال تایمز، مسئولین اروپائی معتقدند نفتکش هایی که عمدتا حامل نفت خام قزاقستان هستند، باید اجازه عبور از قلمروی دریائی و تنگه های ترکیه را داشته باشند تا بحرانی تصنعی گریبانگیر کشورهای اروپایی نشود.

نفتکش های حامل نفت قزاقستان

از دیدگاه غربی ها، همه به جز یکی از حدود هجده نفتکشی که در دریای سیاه سرگردان و منتظر کسب اجازه عبور از تنگه های بسفر و داردانل هستند، حامل نفت قزاقستان هستند. و بر این اساس ، محموله های این نفتکش های حامل نفت قزاقستان تحت هیچ سناریویی مشمول جریان قیمت نیستند و نباید در وضعیت بیمه آنها تشکیک شود.

یک مسئول اروپایی به فایننشال تایمز  گفت: تعلیق در عرضه نفت خام قزاقستان، نتیجه سیاست تعیین سقف قیمتی برای نفت صادراتی روسیه نیست، بلکه نتیجه سیاست های آنکارا است. 

همچنین مسئولین آمریکایی تصریح کرده اند که محدودیت قیمت نفت روسیه که در گروه جی ۷ در روز پنجم دسامبر وضع شد، نیازی به بازرسی اضافی کشتی ها در آب های سرزمینی ترکیه ندارد.

 

همچنین از دیدگاه روس ها، اکنون این مشکل از طریق شرکت های بیمه گذار و کشتیرانی در حال بررسی می باشد، ولی می توان آن را از طریق سیاسی نیز حل و فصل کرد.

به نظر می رسد تاکید ترکیه برای دریافت تاییدیه حفاظت و غرامت، بهانه ای جدید برای ارائه بازی جدید ترکیه در قبال روسیه و اروپا است. ترکیه پس از ایفای نقش در بازی ترانزیت غلات، این بار به دنبال طرحی متفاوت در ترانزیت انرژی به اروپا است. 

اروپا با سیاست های خود و اعمال تحریم ها، موجب ایجاد فشاری مضاعف به اقتصاد ترکیه شده است و از دیگر سو روزنه ای جدید برای بازیگری ترکیه با کارت تنگه ها مهیا کرده است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.