5/5 - (1 امتیاز)

قطعه سازان صنایع فرعی خودرو ترکیه طی ژانویه تا نوامبر سال میلادی جاری به رکورد ده ساله صادرات به ارزش دلاری ارزش ۱۱.۸ میلیارد دست یافته اند.

شکستن رکورد قطعه سازان صنایع فرعی خودرو ترکیه

طبق آخرین گزارش ها و صورت های مالی قطعه سازان ترکیه حجم صادرات قطعات و صنایع فرعی خودرو ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۲ با ۱۰.۳۹ درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به ۱۱ میلیارد و ۸۶۴ میلیون و ۴۹۱ هزار دلار رسید.

صنایع فرعی خودرو ترکیه

این میزان یک رکورد بوده و بالاترین میزان صادرات خارجی قطعه سازان و صنایع فرعی خودرو ترکیه طی ده سال گذشته می‌باشد. 

این مساله وقتی اهمیت می یابد که دقت کنیم گرچه به دلیل افت ارزش لیر حجم صادرات اکثر صادرکنندگان ترک در بخش های مختلف افزایش یافته است، اما افزایش ارزش دلاری صادرات یک پیشرفت چشمگیر در شرایط تورمی کنونی است.

البته این رکورد با ارقام سال های قبلی تفاوت فاحشی مدارد، قطعه سازان ترکیه طی ژانویه تا نوامبر سال میلادی گذشته به ارزش ۱۰ میلیارد و ۷۴۷ میلیون و ۳۴۰ هزار دلار و طی دوازده ماه سال ۲۰۲۰ نیز به ارزش ۱۱ میلیارد و ۸۰۲ میلیون و ۶۴۶ هزار دلار صادرات انجام داد.

امسال کل حجم صادرات ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر، ۲۲۷ میلیارد و ۸۴۱ میلیون و ۶۲۰ هزار دلار ثبت شد. بر این اساس ۵.۱۹ درصد صادرات ترکیه متعلق به بخش قطعه سازی و صنایع جانبی خودرو بوده است.

به لحاظ پراکنش جغرافیائی مقاصد قطعات صادراتی صنعتگران ترک نیز باید بگوییم در سال جاری،  صنایع فرعی خودرو ترکیه  بیشترین صادرات (یعنی حدود یک چهارم کل حجم) را به کشور آلمان انجام داده است که واجد توجه است چرا که آلمان یکی از بزرگ ترین و پیشتازترین تولیدکنندگان خودرو در سطح جهان است. 

حجم صادرات قطعه سازان ترکیه به آلمان طی این دوره با ۸.۹۲ درصد افزایش به ۲ میلیارد و ۷۳۹ میلیون و ۶۲۵ هزار دلار رسید. این میزان در دوره مشابه سال قبل ۲ میلیارد و ۵۱۵ میلیون و ۱۶۳ هزار دلار بود.

ایالات متحده دومین کشوری است که قطعه سازان  ترکیه امسال به آن بیشترین صادرات انجام داده اند. حجم صادرات این بخش صنعتی در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر سال میلادی جاری، ۸۰۷ میلیون و ۸۱۶ هزار دلار رقم خورد. این میزان در دوره مشابق سال گذشته ۶۴۶ میلیون و ۶۸۸ هزار دلار ثبت شد.

آمریکا نیز چه به لحاظ حجم و کیفیت تولید خودرو و چه به لحاظ پیشتازی در خودروهای برقی و خودران یکی از مهم ترین کشورها در ۲نعت خودروسازی است و به نظر می رسد با ایجاد فضای رقابتی بین تسلا و خودروسازان قدیمی چون فورد و جنرال موتورز وضعیت این کشور بهبود هم بیابد.

سومین مقصد قطعات ساخت ترکیه، کشور ایتالیا است. در این زمینه، ایتالیا نیز با ۱ درصد افزایش آمریکا را دنبال کرد. حجم واردات ایتالیا از قطعه سازان ترکیه طی ۱۱ ماه امسال از ۷۲۲ میلیون و ۲۶۸ هزار دلار به ۷۲۸ میلیون و ۵۰۱ هزار دلار افزایش یافت. 

فرانسه علاوه بر فیات انبوه ساز، سرزمین خودروسازان لوکسی چون فراری، لامبورگینی، آلفا رومئو و مازراتی و … نیز است و اینکه ترک ها توانسته اند استانداردهای شرکت های ویژه ساز ایتالیایی را پاس کنند، نشان از پیشرفت ترک ها در طی دهه های اخیر دارد.

چهارمین مقصد قطعات و صنایع جانبی خودروی ترکیه باز در اروپا است، حجم واردات فرانسه با ۱۵.۵ درصد افزایش به ۶۶۹ میلیون و ۸۷۸ هزار دلار و پنجمین مقصد نیز روسیه است، کشوری که درگیر جنگ و تحریم های فزاینده است. این همسایه شمالی ترکیه نیز با ۳ درصد ارتقا به ۵۸۵ میلیون و ۹۴ هزار دلار افزایش یافت. 

پنج مقصد بعدی ترکیه، در خارج از اروپا قرار دارند، حجم واردات قزاقستان، عربستان سعودی، ویتنام و اندونزی از تولیدات قطعه سازان و صنایع فرعی خودرو ترکیه، بیش از ده میلیون دلار بوده است. این میزان واردات طی ۱۱ ماهه اول امسال بیش از صد درصد افزایش یافت.

دو برابر شدن حجم صادرات به مقاصد غیراروپایی که تولیدکننده خودرو هم نیستند، حاکی از افزایش اعتماد به محصولات ترک و رضایت مشتریان و مصرف کنندگان نهایی است.

در این بین کشور عربستان سعودی واجد توجه ویژه است، به نطر می رسد ریاض و آنکارا بر آن هستند که از عصر خاشقچی و تنش های مستمر عبور کنند و در این راه تا حدودی موفق هم بوده اند.

اگر بخواهیم به صورت کشور به کشور نگاهی به آمار بیندازیم، می بینیم که حجم واردات قزاقستان با ۱۷۷ درصد افزایش از ۱۴ میلیون و ۵۰ هزار دلار به ۳۸ میلیون و ۹۵۶ هزار دلار، عربستان سعودی با ارتقا ۸۳۶ درصدی از ۲ میلیون و ۲۷۴ هزار دلار به ۲۲ میلیون و ۳۰۸ هزار دلار، ویتنام با ۱۲۳ درصد افزایش از ۶ میلیون و ۵۴۴ هزار دلار به ۱۴ میلیون و ۶۴۰ هزار دلار و اندونزی با ۱۱۱ درصد ارتقا از ۴ میلیون و ۹۹۳ هزار دلار به ۱۰ میلیون و ۵۷۴ هزار دلار رسیده است. 

این افزایش چشمگیر در کشورهای مذکور علی رغم تورم و گرانی روزافزون سوخت وارداتی صنایع ترکیه بوده است. امید بر این است بخش قطعه سازی و صنایع جانبی خودروی ایرانی هم بتواند با وجود بهره مندی از سوخت ارزان، نیروی کار کیفی و ارزان و تشویق های صادراتی راه همکاران خود در همسایه غربی را در پیش گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.