ادامه کش و قوس ترکیه با غرب بر سر عبور نفتکش ها از تنگه ها

5/5 - (1 امتیاز)

سدات اونال، معاون وزیر خارجه ترکیه، با طرف آمریکائی در خصوص عبور نفتکش های حامل نفت قزاقستان به مقصد اروپا گفتگو و بر اهمیت تنگه‌ های ترکیه و لزوم اطمینان از وجود پوشش بیمه ای تاکید کرد.

نگاهی به اهمیت تنگه‌ های ترکیه

پس از تداوم سرگردانی هجده نفتکش حامل نفت قزاقستان به مقصد اروپا در دریای سیاه و موکول کردن اجازه گذر آنها به دریافت تاییدیه از شرکت های بیمه گذارشان در باب پوشش بیمه ای در آبراه ها و به خصوص تنگه های ترکیه، سدات اونال معاون  وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد: پس از اینکه شرکت‌های حفاظت و غرامت اعلام کردند که بیمه نفتکش‌های حامل نفت روسیه بالاتر از سقف قیمت بی اعتبار است، طرف ترک بر اهمیت دریانوردی، جان، اموال و ایمنی محیط زیست در تنگه بسفر و داردانل تاکید کرد.

اهمیت تنگه‌ های ترکیه

اونال در گفتگوی تلفنی با والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده بار دیگر بر اهمیت تنگه‌ های ترکیه تاکید کرد وی به طرف آمریکایی گفت: نفتکش‌هایی که قصد عبور قلمروی ترکیه را دارند، باید نامه‌های تاییدیه شرکت‌های بیمه را به ترکیه ارائه کنند.

اونال در این گفتگو عنوان کرد به لحاظ فنی، ترکیه قادر به تشخیص منشا نفتی که قرار است از طریق تنگه‌های ترکیه منتقل شود، نیستند و از آنجا که آنها تحت تعهدات ملی و بین المللی بودند مبنی بر اینکه نفتکش‌ها بدون بیمه نامه معتبر مجاز به ورود به آب‌های ترکیه نیستند، آنها شروع به درخواست از نفتکش‌ها برای اثبات اعتبار بیمه نامه خود کردند.

طی روزهای اخیر مسئولین اروپائی اعلام کردند نفتکش هایی که عمدتا حامل نفت خام قزاقستان هستند، باید اجازه عبور از قلمروی دریائی و تنگه های ترکیه را داشته باشند تا بحرانی تصنعی گریبانگیر کشورهای اروپایی نشود. از دیدگاه غربی ها، همه به جز یکی از حدود هجده نفتکشی که در دریای سیاه سرگردان و منتظر کسب اجازه عبور از تنگه های بسفر و داردانل هستند، حامل نفت قزاقستان هستند. و بر این اساس ، محموله های این نفتکش ها تحت هیچ سناریویی مشمول جریان قیمت نیستند و نباید در وضعیت بیمه آنها تشکیک شود.

پس از آن بود که مسئولین آمریکایی تلاش کردند تنش موجود بین آنکارا و بروکسل را حل کنند و مسئولین آمریکائی تصریح کرده اند که محدودیت قیمت نفت روسیه که اخیرا در گروه جی ۷ اعمال شد، نیازی به بازرسی اضافی کشتی ها در آب های سرزمینی ترکیه ندارد.

به نظر می رسد تاکید ترکیه برای دریافت تاییدیه حفاظت و غرامت، بهانه ای جدید برای ارائه بازی جدید ترکیه در قبال روسیه و اروپا است. ترکیه پس از ایفای نقش در بازی ترانزیت غلات، این بار به دنبال طرحی متفاوت در ترانزیت انرژی به اروپا است.

اروپا با سیاست های خود و اعمال تحریم ها، موجب ایجاد فشاری مضاعف به اقتصاد ترکیه شده است و از دیگر سو روزنه ای جدید برای بازیگری ترکیه با کارت تنگه ها مهیا کرده است.بازی پیچیده که به طرزعجیبی همه طرف های درگیر در جنگ اوکراین – به استثنای خود اوکراین- را مستقیما درگیر می کند.

همچنین ببینید

سرمایه‌گذاری بانک اروپایی

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری بانک اروپایی بازسازی و توسعه در سال گذشته میلادی در ترکیه بوده است

طبق داده‌های رسمی در سال ۲۰۲۲ بانک اروپایی بازسازی و توسعه ۱.۶۳ میلیارد یورو در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.