مراسم ده روزه گرامیداشت مولانا در قونیه

5/5 - (1 امتیاز)

مطابق سنت هر ساله، با فرا رسیدن ۷۴۹’مین سالگرد وفات مولانا جلال الدین محمد بلخی، شاعر و عارف پرآوازه قرن هفتم، برنامه‌های متنوعی در شهر قونیه ترکیه برگزار می‌شود.

مراسم بزرگداشت مولانا در قونیه

مطابق سنت هرساله با فرا رسیدن ۷۴۹’مین سالگرد درگذشت رومی و بزرگداشت مولانا برنامه‌های مختلفی در قونیه، مدفن این شاعر و عارف شهیر، توسط مرکز فرهنگی مولانا، مردم قونیه و دوستداران این انسان شوریده برگزار می‌شود.

مراسم بزرگداشت مولانا

برنامه‌های گرامیداشت مولانا جلال الدین رومی که به شب عروسی موسوم است، به همت اداره کل فرهنگ و گردشگری استان قونیه همه‌ساله از هفتم تا هفدهم دسامبر (شانزدهم الی بیست و ششم آذر) برگزار می‌شود.

این مراسم بزرگداشت مولانا سالها است در قونیه برگزار شده و ده‌ها هزار گردشگر و دوستدار مولانا بدین منظور به این شهر می‌آیند. و مراسم شعرخوانی، آوازخوانی، رقص و سماع، نمایش و … به فضای پاییزی قونیه جانی دوباره می دهد.

عشق و شوریدگی شمس تبریزی مولانا را به جایگاهی والا رسانیده است، پس از قرن ها هنوز نفوذ مولوی فراتر از مرزهای جغرافیائی و قومی و زبانی است. 

ایرانیان، افغان‌ها، تاجیک‌ها، ترکیه‌ای‌ها، آذربایجانی ها و یونانیان، در کنار مسلمانان آسیای میانه و جنوب شرق آسیا، پارسی دانان شبه قاره هندوستان و … در مدت هفت قرن گذشته به شدت از میراث معنوی رومی تأثیر گرفته‌اند. اشعار او به‌طور گسترده‌ای به بسیاری از زبان‌های جهان ترجمه شده‌است.

ترجمهٔ سروده‌های مولوی به‌عنوان «محبوب‌ترین» و «پرفروش‌ترین» شاعر در ایالات متحده شناخته می‌شود. مولانا خداوندگار عشق بود و به نظر می رسد با مرور ایام و غوطه ور شدن بشر در عقلانیت و منطق سودگرایانه عطش برای میراث مولانا و خودش بیشتر خواهد شد:

عشق از ازل است و تا ابد خواهد بود               جوینده عشق بی‌عدد خواهد بود

فردا که قیامت آشکارا گردد              هرکس که نه عاشق است رد خواهد بود

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.