5/5 - (1 امتیاز)

پس از طرح ادعاهایی درباره تلاش روسیه برای ممانعت از آغاز جنگ زمینی ترکیه در شمال سوریه و رد پیشنهاد طرف روسی توسط گروه تروریستی ی پ گ، ارتش ترکیه در ادامه حملات به شمال سوریه، مناطقی را در استان حلب هدف شدیدترین حملات هوایی و توپخانه ای قرار داد.

دور جدید حملات ترکیه به شمال سوریه

پس از وقایع تروریستی اخیر در استانبول بود که ارتش ترکیه از ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) حملات هوایی و توپخانه‌ای خود را به مناطق شمال سوریه شدت بخشید. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز تاکید کرد که این کشور اجرای عملیات زمینی به خاک سوریه را نیز در دست بررسی دارد.

حملات ترکیه به شمال سوریه

طی دو هفته اخیر، اخبار ضد و نقیضی در مورد تلاش روسیه برای ممانعت از ورود نیروی زمینی ترکیه به شهرهای تل رفعت، عین العرب و منبج و رد پیشنهادات روسیه توسط گروه تروریستی ی پ گ رد شد و به همین سبب، طرف ترکی هم از عقب نشینی و کوتاه آمدن از مواضع خود دلسرد شد. 

مذاکرات هیات دیلماتیک روسی با ترکیه در شهر استانبول ادامه دارد و آخرین پیشنهاد روسیه خروج بخش نظامی ی پ گ از عین العرب و منبج و ادغام آسایش (بخش امنیتی و پلیسی ی پ گ) در نهادهای متناظر دولت مرکزی سوریه مورد بررسی ترک ها قرار دارد.

در ابن حال، امروز در حملات ترکیه به شمال سوریه ، روستای «شیخ عیسی» و برخی مواضع نظامی را در شرق شهر «تل رفعت» در شمال استان حلب هدف آتش توپخانه و حملات هوایی قرار داده شد. حملات توپخانه ای و هوایی ترکیه به مناطقی در شهر تل رفعت در شمال استان حلب، شدیدترین موج حملات از زمان آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بوده است.

به نظر می رسد ترکیه با این اقدام می خواهد ضمن نشان دادن عزم خود به مسکو و دمشق، و تقویت موضع مذاکره کنندگان خود با هیات روسی، از کوتاه نیامدن در خصوص تل رفعت پرده بردارد.

شهر تل رفعت به دلیل وجود سکوهای پرتاب راکت و تسلیحات سنگین و احتمال حمله از طریق آنها به خاک ترکیه و گروه های معارض مورد حمایت آنکارا و البته نزدیکی به حلب برای ترکیه واجد اهمیت ویژه ای است.

همچنین تغییرات بافت جنعیتی و قومی این شهر توسط ی پ گ، نگرانی های ترکیه را در خصوص این شهر و آینده لش دوچندان می کند.

این حملات در ادامه تحرکات اخیر ترکیه در شرق فرات است.  روز گذشته نیز نیروهای ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آنها حومه استان الحسکه واقع در شمال غرب سوریه را هدف حملات توپخانه ای قرار دادند.

در ساعات گذشته ،طی حملات ترکیه به شمال سوریه ،نیروهای ترکیه مناطق «تل اللبن» و «الکوزلیه» در غرب استان الحسکه را هدف حملات توپخانه‌های قرار دادند که در نتیجه آن خسارت‌هایی به زیرساخت‌ها و ساختمان‌های مسکونی وارد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.