خبر اردوغان از کشف یک میدان نفتی جدید

5/5 - (1 امتیاز)

رئیس جمهور ترکیه خبر از کشف میدان نفتی در ترکیه با ۱۵۰ میلیون بشکه نفت قابل استحصال در کوه گابار خبر داد.

کشف میدان نفتی در ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که طی ماه های قبل چندین بار خبر از مژدگانی به مردم ترکیه در حوزه انرژی داده بود، پس از نشست کابینه در روز دوشنبه دوازدهم دسامبر (۲۱ آذر)، خطاب به مردم ترکیه در رابطه با کشف میدان نفتی در ترکیه گفت: در کوه گابار یک میدان نفتی با ۱۵۰ میلیون بشکه ذخایر نفتی قابل استحصال کشف کردیم. این یکی از ۱۰ اکتشاف بزرگ نفتی در خشکی در سال اخیر است. ارزش نفت قابل استحصال این میدان قریب به دوازده میلیارد دلار است.

میدان نفتی در ترکیه

وی با تاکید بر این نکته که در شرایط کنونی، دولت ترکیه روند اکتشاف نفت در زمین و همچنین توسعه گاز طبیعی در حوزه دریاها را شدت بخشیده است، اظهار داشت: تولید نفت از چاه‌هایی که قبلاً در آنجا به بهانه نبود نفت بتن ریخته می‌شد و در مناطقی که به دلیل تروریسم رها شده بود، آغاز شده است. امیدواریم به زودی بتوانیم باز اخبار خوبی در این حوزه به مردم بدهیم.

اردوغان در ادامه سخنان خود گفت: تولید روزانه نفت ترکیه که پنج سال پیش کمتر از ۴۰ هزار بشکه بود، امروز به ۶۵ هزار بشکه افزایش یافته است. همچنین با احتساب نفت تولیدی بخش خصوصی این رقم به ۸۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. و به زودی بیش از این ها خواهد شد.

به نظر می رسد دولت ترکیه که در تثبیت نرخ انرژی و یافتن راه حلی برای کنترل تورم فزاینده در این بخش راهبردی ناکام مانده است، متوسل به گفتاردرمانی می شود تا با واگذاری خواسته های مردم به آینده مبهم و ارائه خبر کشف میدان نفتی به جای کنترل قیمت سوخت، لااقل بخشی از فشار افکار عمومی را بکاهد.

 همچنین در شرایط کنونی، و نزدیک تر شدن به انتخابات حساس سال آتی، اردوغان تلاش دارد با ارائه دستاوردهای دولت خود، از عملکردش در طی این دو دهه دفاع کند.

شایان ذکر است پیش از این نیز اردوغان خبر از کشف میدان های گازی در دریای سیاه داده بود، اما کارشناسان با تشکیک در ادعاهای رئیس جمهور ترکیه ظرفیت قابل استحصال، توجیه و ارزش اقتصادی آنها را متفاوت از اظهارات اردوغان قلمداد کرده بودند.

از سوئی دیگر کوه گابار در استان شراکت در جنوب شرقی ترکیه و نزدیکی مرز عراق واقع است و یکی از نقاط کانونی فعالیت های تروریستی پ ک ک و تنش ارتش ترکیه با آنها محسوب می شود.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.