وزیر کشور عراق: آغاز عملیات کنترل مرز مشترک با ایران و ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

پس از بروز مشکلات امنیتی متعدد برای دو همسایه شرقی و شمالی،  وزیر کشور عراق در دیدار با مقامات نظامی منطقه شمالی عراق، اعلام کرد که نیروهای مرزبانی دولت مرکزی این کشور فرایند کنترل مرز مشترک عراق با ایران و ترکیه را آغاز کرده اند.

کنترل مرز مشترک عراق با ایران و ترکیه

روز دوشنبه دوازدهم دسامبر (۲۱  آذر)، عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق، با مسئولین ذی صلاح اربیل درباره کنترل مرز مشترک عراق با ایران و ترکیه رایزنی کرد. وزیر کشور عراق به همراه «قیس المحمداوی» معاون فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق و تعدادی از افسران عراقی به اربیل رفت و درباره نحوه عملی کنترل مرز مشترک عراق با ایران و ترکیه (دو همسایه شرقی و شمالی) ،رایزنی کرد و آخرین تصمیم ها، اتخاذ شدند.

مرز مشترک عراق با ایران و ترکیه

وزیر کشور عراق، در این نشست بیان کرد که فرماندهی پلیس مرزبانی این کشور نحوه کار و تمامی جزئیات عملیاتی را تکمیل کرده و وارد فاز اجرایی شده است.

در نشست میان اعضای هیأت اعزامی دولت مرکزی عراق و هیأت منطقه شمالی عراق، وزیر کشور، معاون فرماندهی عملیات مشترک، دستیار معاون وزارت کشور عراق در امور امنیت فدرال، شماری از افسران فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق، فرمانده نیروهای پلیس مرزبانی، مدیر اداره روابط و اطلاع‌رسانی، رئیس ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق، فرمانده پلیس مرزبانی منطقه یک و همچنین مسئولین ذی ربط محلی حضور یافتند.

 در جلسه مذکور مسائل مهمی به‌ویژه بالا بردن سطح همکاری و هماهنگی میان دولت مرکزی و محلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.الشمری، در ادامه بر لزوم کنترل کامل مرزهای این کشور با ایران و ترکیه تأکید و در عین حال بیان کرد که این دو مسئله بسیار ضرورت دارند.

پس از بروز چالش ها و تهدیدات متعدد علیه تمامیت ارضی و امنیت ایران و ترکیه با سرمنشا تروریست های مستقر در منطقه شمالی عراق، گمانه زنی هایی در خصوص تکمیل تنبیه موشکی، هوائی و توپخانه ای این گروهک های کوردل از طریق حمله زمینی طرح شد و ای آن با ارائه مستنداتی متقن راه را برای هرگونه نفی و انکار طرف عراقی بست و نهایتا دولت مرکزی عراق ناچار به پذیرش مسئولیت های اولیه خود در قبال همسایگان خود شد.

شایان ذکر است که جدی بودن امکان حمله زمینی به منطقه شمالی عراق، سرکردگان آن را نیز وادار به پذیرش حضور ارتش و قوای مرزبانی دولت مرکزی در خطوط مرزی مشترک با ایران و ترکیه کرد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.