مروری بر مهم تیترهای روزنامه صبح امروز ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

در ادامه مهم ترین تیترهای روزنامه های صبح امروز ترکیه ، سه شنبه سیزدهم دسامبر (۲۲ آذر) مرور می شود. تلاش شده است در این گلچین به تمامی حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و سیاسی ترکیه پرداخته شود.

عناوین مهم روزنامه های صبح امروز ترکیه

روزنامه حریت: واکنش شدید آکار به یونان

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه در دیدار آنلاین با فرماندهان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی ارتش با بیان اینکه یونان با مطالبات غیرمنطقی، اقدامات تحریک آمیز و لفاظی‌های تهاجمی همچنان به افزایش تنش ادامه می‌دهد، گفت: هرگز اجازه نخواهیم داد تا ما را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند. کسانی که به دنبال آینده خوبند باید از اشتباهات گذشته درس بگیرند.

روزنامه های صبح امروز ترکیه

آکار با بیان اینکه به انواع اقدامات غیرمنصفانه و غیرقانونی یونان در عرصه دیپلماتیک و میدانی پاسخ‌های لازم داده شده، افزود: انتظار داریم برخی از سیاستمداران و شخصیت‌‌های نظامی یونان مواضع ناسازگار و تحریک آمیز خود را که برای مصرف داخلی بیان می‌کنند، کنار گذاشته و بر حل مشکلات از طریق گفت‌وگو متمرکز شوند.

روزنامه یئنی شفق: مژده اردوغان در خصوص نفت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در خطاب به ملت پس از نشست کابینه در آنکارا گفت: در کوه گابار ۱۵۰ میلیون بشکه ذخایر خالص نفت کشف کردیم. این یکی از ده اکتشاف بزرگ زیرزمینی در سال ۲۰۲۲ است. ارزش این ذخیره تقریباً دوازده میلیارد دلار است.

اردوغان با بیان اینکه فعالیت‌های اکتشاف نفت در زمین و همچنین توسعه گاز طبیعی را تشدید کرده‌اند، اظهار داشت: تولید نفت از چاه‌هایی که قبلاً در آنجا به بهانه نبود نفت بتن ریخته می‌شد و در مناطقی که به دلیل تروریسم رها شده بود، آغاز شده است.

 تولید روزانه نفت ترکیه که ۵ سال پیش تقریباً ۴۰ هزار بشکه بود، امروز به ۶۵ هزار بشکه افزایش یافته است. با احتساب بخش خصوصی این رقم به ۸۰ هزار بشکه می‌رسد.

روزنامه خبرترک: صادرات ۱۲۵.۹ میلیون دلاری ماهی سالمون ترکیه

صادرات ماهی سالمون ترکیه از دریای سیاه بین ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ با ۲۰۷ درصد افزایش به ۱۲۵ میلیون و ۸۵۸ هزار و ۳۴۸ دلار رسید.

روزنامه صباح: پل نمادها، تاریخ‌ساز شد

عادل کاراسماعیل اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت‌ ترکیه گفت پل چاناک‌قلعه ۱۹۱۵، به عنوان پل معلق با بلندترین برج‌های جهان در تاریخ ثبت شد. ارتفاع پایه‌های پل ۳۱۸ متر و طول کل آن با احتساب بخش‌های ورودی ۴.۶ کیلومتر است.

روزنامه استار: مقاله مجله فوربس در خصوص هواپیماهای نظامی ترکیه

جهان به جنگنده بدون سرنشین ترکیه، گوک سونقور، قیزیل آلما و حر جت که ​​در سال آتی میلادی در آسمان به پرواز درخواهند آمد، چشم دوخته‌اند. مجله آمریکایی فوربس با مقاله تحلیلی خود با عنوان “هواپیماهای نظامی ترکیه که اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۳ انجام خواهند داد” به جت‌ها و پهپادهای ملی ترکیه جلب توجه کرد.

در مقام جمع بندی عناوین مهم روزنامه های صبح امروز ترکیه ، بایستی گفت که آثار جنگ ها و فقدان ثبات در محیط پیرامونی ترکیه و کلیت نظام بین الملل در این اخبار هویدا است. ترکیه بیمناک از جنگ اوکراین، و تبعات ناخواسته آن به دنبال مقابله با تهدیدات یونان و متحدان اروپائی اش است و تلاش دارد خلا ناشی از اخراج از پروژه تولید و فروش اف-۳۵ لایتینینگ را از طریق صنایع نظامی خود تامین کند.

 همچنین تلاش برای شناسایی و استخراج نفت از منطقه کوه گابار در استان شراکت واقع در منطقه جنوب شرق عراق و مرز عراق، خود گویای نگرانی ها از بحران سوختی در زمستان پیش رو است. می دانیم که منطقه مزبور یکی از کانون های اصلی درگیری ارتش ترکیه با گروه تروریستی پ ک ک است و علت عدم توجه به ظرفیت های هیدروکربنی این منطقه نیز همین مساله فقدان امنیت بوده است.

 امری که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در خبر اکتشاف میدان نفتی مذکور تلویحا به آن اشاره کرد. بی شک  هر اتفاق ناخوشایندی، تبعات خوشایندی هم دارد. بی شک مهم ترین دلیل افزایش سرسام آور صید ماهی سالمون توسط صیادان ترک از دریای سیاه، درگیری روسیه و اوکراین به جنگ و عدم امکان صید در سواحل شمالی این دریا است.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.