نگاهی به سفر اردوغان به ترکمنستان

5/5 - (1 امتیاز)

پس از سفر هیات دیپلماتیک ترکیه و آذربایجان به ترکمنستان، رجب طیب اردوغان برای نشست سران سه کشور ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان به این کشور سفر کرد.

سفر اردوغان به ترکمنستان

دیروز سه شنبه سیزدهم دسامبر (۲۲ آذر) رئیس‌جمهور ترکیه به‌منظور شرکت در نشست سه‌جانبه سران ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان به این کشور سفر کرد. 

سفر اردوغان به ترکمنستان

در سفر اردوغان به ترکمنستان ، امینه اردوغان همسر رئیس‌‌جمهور، مهمت موش وزیر تجارت، اسماعیل دمیر رئیس اداره صنایع دفاعی، فخرالدین آلتون رئیس مرکز ارتباطات ریاست جمهوری، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری و عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در این سفر اردوغان را همراهی می‌کنند.

در جریان سفر اردوغان به ترکمنستان ، رئیس‌جمهور ترکیه پیش از عزیمت به ترکمنستان برای شرکت در اولین اجلاس روسای جمهور ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان، در فرودگاه اسن بوغای آنکارا طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: امیدوارم بتوانیم گاز ترکمنستان را از طریق خزر به کشورمان منتقل کنیم.

اردوغان با بیان اینکه هدف اصلی این اجلاس انرژی و گام برداشتن در زمینه انتقال گاز طبیعی است، افزود که وزیر انرژی و منابع طبیعی هم در این اجلاس خواهد بود. حضور آقای الهام علی‌اف برای این روند نیز مهم است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به دعوت سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان و به‌منظور شرکت در نشست سه‌جانبه سران ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان وارد شهر ترکمن‌باشی شد و در فرودگاه از سوی مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی، عادل کاراسماعیل اوغلو وزیر حمل و نقل و زیرساخت‌ها، رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان و توگان اورال سفیر ترکیه در عشق آباد مورد استقبال قرار گرفت.

در بدو ورود ابراهیم کالین، مسئول نهاد ریاست جمهوری ترکیه عنوان داشت: در این اجلاس اقداماتی که باید برای تعمیق بیشتر همکاری‌های سه کشور دوست و برادر در همه زمینه‌ها به‌ویژه تجارت، انرژی و حمل‌ونقل انجام شود، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. توافق‌نامه‌های مختلفی در زمینه انرژی و تجارت نیز امضا خواهد شد.

امروز چهارشنبه چهاردهم دسامبر (۲۳ آذر) رئیس‌جمهور ترکیه با قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس امور مردم شورای ملی ترکمنستان در شهر ترکمن‌باشی دیدار کرد. اردوغان در مرکز اجلاس آواز مورد استقبال بردی ماتی‌اف، معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان و توگان اورال سفیر ترکیه در عشق‌آباد قرار گرفت. 

اردوغان اولین دیدار خود در چارچوب این اجلاس را با قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس امور مردم شورای ملی ترکمنستان انجام داد و در ادامه علاوه بر نشست سه جانبه، دیداری هم با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان خواهد داشت.

 مهم ترین هدف این نشست ترغیب ترکمنستان به ایفای نقش جدی در سازمان کشورهای ترک و استخراج و انتقال گاز طبیعی ترکمنستان از طریق دریای خزر به آذربایجان و از آنجا به گرجستان و نهایتا ترکیه است. 

به نظر می‌رسد ترکیه قصد دارد علاوه بر مقابله با اثرات جنگ اوکراین بر حوزه انرژی و آثار مخرب افزایش بهای سوخت بر زندگی مردم و روند توسعه ترکیه خود را به هاب گازی اروپا مبدل سازد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.