تلاش ترکیه برای تقویت سازمان دولت های ترک از طریق ترکمنستان

5/5 - (1 امتیاز)

مولود چاووش اوغلو در گفتگوی پیش از نشست مشترک با همتایان آذربایجانی  و ترکمنستانی خود، بر بهبود سطح تعاملات و تقویت سازمان دولت های ترک تاکید کرد.

تقویت سازمان دولت های ترک

ترکیه از بدو تاسیس، نگرشی ویژه به زبان ترکی و گویشوران این زبان داشته و تلاش کرده از آن به عنوان مولفه ای در سیاست خارجی خود بهره گیرد. با اینکه حزب عدالت و توسعه، نگرشی عمدتا اسلامی-اخوانی به حوزه پیرامونی ترکیه دارد، اما متشکل ساختن کشورهای ترک زبان و تلاش گام به گام برای نهادسازی و ایجاد ظرفیت برای تعامل در عصر حکمرانی این حزب بر ترکیه حادث شد.

تقویت سازمان دولت های ترک

در همین راستا نشست آوازه، واجد اهمیت ویژه ای برای ترکیه و نهاد کشورهای ترک خواهد داشت.مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، پیش از حضور در «اجلاس آوازه»  و در نشست سه‌جانبه با همتایان آذربایجانی و ترکمنستانی خود شرکت کرد.

چاووش‌اوغلو ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست، ابراز داشت: وزرای انرژی و حمل و نقل سه کشور نیز نشست‌های سه جانبه جداگانه‌ای برگزار کردند. وی افزود: تاریخ، میراث فرهنگی، زبان و مذهب مشترک ما را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن ابزار خرسندی فراوانی از گردهم‌آیی به‌عنوان وزرای امور خارجه سه کشور گفت: وزرای امور خارجه انرژی و ترابری سه کشور نیز اجلاسیه‌های سه‌گانه جداگانه‌ای ترتیب دادند.

چاووش‌اوغلو با تاکید بر تقویت سازمان دولت های ترک و کشور های ترک (تقویت سازوکارهای دوجانبه، سه گانه و چهارگانه ) ، تصریح کرد: با جلسات امروز وزیران و اجلاس سران فردا، گام‌های ملموسی در حوزه‌های تجارت، انرژی، حمل و نقل، اقتصاد، گمرک، آموزش، علم و فرهنگ برخواهیم داشت.

 تلاش برای تسهیل انتقال کالا، خدمات و نیروی کار بین کشورها ادامه خواهد یافت و به همین سبب، سهم قابل توجهی در رفاه و امنیت منطقه‌ای خواهیم داشت.

به نظر می رسد اجلاس آوازه نقطه آغازی برای دور جدیدی از توسعه روابط ترکیه با کشورهای حوزه قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی باشد. امری که هم با مقتضیات زمان و هم نگرانی های دو و چندجانبه نسبت به چالش های مشترک در آینده انطباق دارد.

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.