رئیس‌جمهور ترکمنستان: آغاز تلاش مشترک با آذربایجان و ترکیه در زمینه انتقال انرژی

ثبت امتیاز

سردار بردی‌محمداف تاکید کرد تاجيکستان با آذربایجان و ترکیه در پی بنیان نهادن یک سامانه یکپارچه، هماهنگ و چندوجهی برای استخراج و انتقال منابع انرژی فسیلی به اروپا است.

بررسی استخراج و انتقال منابع انرژی به اروپا

سردار بردی‌محمداف، رئیس‌ جمهور ترکمنستان روز چهارشنبه ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) در اولین نشست سه جانبه سران ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان در شهر ترکمن‌باشی سخنرانی کرد. وی اذعان داشت: با آذربایجان و ترکیه و به دنبال ایجاد یک سامانه یکپارچه، هماهنگ و چند وجهی برای انتقال منابع انرژی به اروپا و بازارهای جهانی هستیم. رئیس‌جمهور ترکمنستان افزود: این نشست، همکاری‌های دو و سه جانبه موجود میان ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان را بهبود خواهد بخشید.

انتقال منابع انرژی به اروپا

بردی‌ محمداف گفت: «سران سه کشور بر لزوم همکاری نزدیک میان آنها اتفاق نظر دارند. این همکاری سه جانبه بر اساس یک راهبرد و نقشه راه مشترک برای تشکیل کریدورهای حمل و نقلی است که از سه کشور ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه عبور و منابع آسیایی را به بازارهای اروپایی متصل می‌کند.

رئیس جمهور ترکمنستان گفت به نظر او سامانه مذکور می بایست قابل اعتماد،تامین کننده منافع همه طرفین و بر اساس استانداردهای شفاف و روشن بین المللی ایجاد و مدیریت شود.

وی تصریح کرد: ابتکارات مشترک ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه برای انتقال گاز طبیعی دو کشور مذکور به ترکیه و از آنجا نیز به بازارهای جهانی را باید در چارجوب چنین نگرش و سامانه ای تحلیل و ارزیابی نمود.

به نطر می رسد ترکیه به دنبال بهره برداری از شرایط بغرنج کنونی در اوراسیا و معرفی خود به عنوان‌ هاب گازی این کلان حوزه است.  

همچنین ببینید

جلسات رسمی در ترکیه

نگاهی به روایت مایک پامپئو از جلسات رسمی در ترکیه

اخیرا مایک پامپئو کتاب خاطرات خود تحت عنوان هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.